Udana teleportacja na dużą odległość. To odkrycie naukowców może całkowicie odmienić komunikację

Teleportacja to zjawisko, które fascynuje fanów gatunku sci-fi i nie tylko. W końcu kto z nas nie chciałby przenieść się z jednego miejsca do drugiego w zaledwie kilka chwil. Choć teleportacja ludzi wciąż pozostaje odległą perspektywą, to najnowsze odkrycia naukowe mogą nas przybliżyć do tego celu.

Teleportacja kwantowa to technika pozwalająca na przeniesienie stanu kwantowego na dowolną odległość z wykorzystaniem stanu splątanego. Po raz pierwszy przeprowadzono ją już w 1997, jednak dopiero teraz grupa naukowców z Instytutu Nauk Fotonicznych w Katalonii (ICFO) po raz pierwszy dokonała teleportacji kwantowej na odległość 1 km i to z zachowaniem wysokiego poziom wierności przekazu. Wyniki ich eksperymentów zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature". Przeczytać o nich możemy też na oficjalnej stronie Instytutu.

Zobacz wideo Czy bóg gra w kości? Fizyka już rozwiązała ten problem. A co na to filozofia?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Teleportacja kwantowa na odległość 1 km. Jak wyglądały badania?

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców opierał się na połączeniu dwóch konfiguracji, nazwanych Alice i Bob, za pomocą światłowód o długości 1 kilometra, który został nawinięty na szpulę. Eksperyment uwzględniał trzy fotony, spośród których jeden został zakodowany jako bit kwantowy i to właśnie on uległ teleportacji. W całym procesie istotna była też technika sprzężenia zwrotnego. Co ważne, naukowcom udało się osiągnąć wyjątkowo wysoki poziom wierności przekazu wynoszący około 80-85%. Dotychczas w większości przypadków teleportacji kwantowej wskaźnik ten wynosił zaledwie około 66%.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że podczas teleportacji kwantowej rzeczywista informacja nie jest faktycznie przesyłana. Tworzona jest jej kopia, a oryginał zostaje zniszczony w miejscu wysłania.

Znaczenie teleportacji kwantowej dla nauki i codziennego użytkownika. Istotne podstawy rozwoju

Teleportacja kwantowa jest wykorzystywana w komunikacji kwantowej oraz podczas obliczeń kwantowych, a najnowsze odkrycie może przyczynić się do znacznego rozwoju tych obszarów.

Teleportacja kwantowa będzie kluczowa dla długodystansowej komunikacji wysokiej jakości za pomocą kwantowego internetu. Naszym celem jest wykorzystanie jej w coraz bardziej złożonych sieciach z użyciem wcześniej dostępnych splątań. Półprzewodnikowy i multipleksowany charakter naszych węzłów kwantowych, a także ich kompatybilność z siecią telekomunikacyjną sprawiają, że są one obiecujące pod względem wdrażania tej technologii na duże odległości w zainstalowanych sieciach światłowodowych

- wyjaśnia Hugues de Riedmatten, jeden z autorów badania, cytowany przez ICFO.

Może cię też zainteresować:

- Naukowcy stworzyli najgrubszego "kota Schrödingera". Eksperyment może być przełomowy w świecie nauki
- Chodził po księżycu, a teraz można kupić jego notatnik. Jest pokryty czymś niezwykłym i kosztuje fortunę
- Turyści mają szansę polecieć w kosmos. Elegancki obiad przed wylotem we francuskim stylu gwarantowany

Więcej o:
Copyright © Agora SA