Żyrafy świetnie radzą sobie z matematyką. Według naukowców rachunek prawdopodobieństwa to dla nich pikuś

Nie tylko człowiek posiada umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Naukowcy odkryli, że żyrafy ukrywały przed ludzkością wyjątkowy talent. Te zwierzęta są mądrzejsze, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać - choć brzmi to abstrakcyjnie, matematyka to ich konik.

Naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Barcelonie oraz Instytutu Biologii Uniwersytetu w Lipsku podjęli się dość skomplikowanego eksperymentu. Miał on wykazać, że żyrafy są zdolne do statystycznej oceny. Wyniki zaskoczyły nawet ich samych. 

Zobacz wideo Beskid Żywiecki. Małe rysie z matką uchwycone na fotopułapce. Naukowcy: To ewenement

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy żyrafy są inteligentne? Najnowszy eksperyment nie pozostawia złudzeń

Badacze z Hiszpanii i Niemiec wyniki swojej pracy przedstawili na łamach czasopisma "Nature". Eksperyment miał na celu obalenie teorii głoszącej, że wyłącznie zwierzęta ze stosunkowo dużymi mózgami są w stanie poprawnie wyciągać wnioski z informacji statystycznych. Żyrafy nie należą do tego grona, a mimo to wyniki okazały się bardzo zadowalające. Przy okazji badane stworzenie wykazało się niemałymi zdolnościami matematycznymi, których nie powstydziłby się niejeden uczeń. Na czym dokładnie polegał wspomniany eksperyment? Jego wyniki z pewnością nie są kwestią przypadku. 

Eksperyment z żyrafą w roli głównej. To zwierzę potrafi wyciągać logiczne wnioski 

Pierwszy etap badań polegał na ułożeniu obok siebie dwóch pudełek, w których umieszczono mniej lub bardziej lubiane przez żyrafę jedzenie. W obydwu pojemnikach znalazła się pokrojona marchewka oraz cukinia w różnych proporcjach. Naukowcy wyciągali warzywa w sposób niewidoczny dla zwierzęcia, a następnie kazali mu wybrać rękę, z której dostanie przysmak. W trakcie eksperymentu zmieniano proporcje jedzenia oraz ilość warzyw, jednak za każdym razem zwierzę wybierało tę rękę, w której powinno znajdywać się więcej uwielbianej przez nie marchewki. Kolejny etap badań różnił się tym, że żyrafie utrudniono sprawę poprzez przecięcie każdego pudełka na dwie części. Na dole umieszczano daną ilość marchewki, lecz w dłoń brano warzywa z górnej części, niewidocznej dla zwierzęcia. Obserwacje żyrafy sprawiły, że zawsze wybierała tę rękę, która zabierała je z pudełka z większą ilością marchewki. Naukowcy w trakcie badania zadbali także o to, aby zwierze nie miało możliwości rozpoznania jedzenia po zapachu, dzięki czemu ciężko podważyć otrzymane wyniki. Obydwie tury eksperymentu udowodniły jedno: żyrafy wykazują zdolność do oceny statystycznego prawdopodobieństwa.  

Więcej o: