To najdroższy metal szlachetny na świecie. Jego cena przewyższa złoto aż pięciokrotnie

Choć mogłoby się wydawać, że złoto jest najcenniejszym metalem na świecie, to nic bardziej mylnego. Znacznie droższy jest rod, jeden z najrzadziej występujących metali. Jego cena zaskoczy niejednego milionera. Ile kosztuje rod i jak go wykorzystać?

Większość osób myśli, że najdroższym metalem jest złoto. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest on bardzo rzadki, a wyroby z tego materiału są niezwykle kosztowne. Co ciekawe, złoto nie jest tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Jeszcze do niedawna za najdroższy metal szlachetny uważano pallad, ale obecnie mamy innego lidera. Jest nim rod, który przewyższa cenę złota nawet pięciokrotnie.

Zobacz wideo Nowe surowce pomogą z kryzysem energetycznym? „Problem leży w konsumpcji"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

To najdroższy metal na świecie. Jest cenniejszy niż złoto

Rod jest jednym z najrzadszych metali szlachetnych na świecie. Został odkryty przez Williama Hyde Wollastona w 1803 roku, w Wielkiej Brytanii. Wydobywa się go jako produkt uboczny rudy platyny i niklu. Swoje zastosowanie znajduje głównie w katalizatorach, ponieważ jest odporny na korozję i utlenianie. Rod charakteryzuje się również wysoką temperaturą topnienia. Reaguje dopiero w 1964 stopniach Celsjusza. Jest wyjątkowo twardy, dzięki czemu staje się odporny na różne kwasy. Pomimo tych właściwości nazwa metalu jest bardzo wdzięczna. "Rhodium" wywodzi się od słowa "rhodon", co po grecku oznacza różę. Skojarzenie metalu z kwiatem wynikało ze specyficznej, różowej barwy roztworu soli rodu.

Ile kosztuje rod? Cena tego metalu powala

Skok cen rodu zanotowano w 2020 roku. Wówczas jego cena wzrosła o ponad 30 proc., tym samym czyniąc go najdroższym metalem szlachetnym na świecie. Tym mianem może się szczycić do dziś. Ceny rodu wciąż się wahają, jednak obecnie koszt 1 uncji to około 7 850 dolarów. Eksperci przewidują, że w najbliższych latach cena może wzrosnąć. Na wartość metalu wpływa m.in. zaostrzenie przepisów emisji spalin w Chinach. Z tego powodu wzrosło zapotrzebowanie na katalizatory z rodu i w najbliższym czasie z pewnością nie spadnie. Pierwiastek jest bowiem wykorzystywany głównie w przemyśle samochodowym i lotniczym, ale także medycznym. Rod służy do produkcji narzędzi chirurgicznych i powłok refleksyjnych.

Może Cię też zainteresować:
Lasy Państwowe ostrzegają. W Polsce pojawił się jadowity owad. Jego trucizna może być śmiertelna
Biżuteria księżnej Diany trafi na aukcję. Miała ją na sobie podczas ostatniego oficjalnego wyjścia
- Poznajcie nową Elizabeth Holmes. Porzuciła czarne golfy, zmieniła głos i chce, żebyśmy mówili do niej Liz

Więcej o:
Copyright © Agora SA