W Norwegii dziewczynka o imieniu Elise odnalazła kamień, który od razu przykuł jej uwagę. Poinformowała o tym nauczycielkę Karen Drange, która następnie wezwała specjalistów. Po czasie archeolodzy przeprowadzili dokładną analizę znaleziska.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
We wstępnych badaniach ustalono, że artefakt może mieć nawet ponad 3700 lat i mógł być on wykorzystywany do... składania ofiar. Sposób jego wykonania może świadczyć o tym, że pochodzi on z epoki kamienia, bądź neolitu, gdyż to właśnie wtedy nasi przodkowie wykonywali kamienne narzędzia. W Norwegii epoka kamienia trwała od 10 000 roku p.n.e. do 1800 roku p.n.e. Sztylet jest długości 12 centymetrów oraz został wykonany z krzemienia. Jak się okazało, skała nie pochodzi z Norwegii, co jest dowodem, iż trafił on z innych obszarów, a najprawdopodobniej z Danii. Naukowcy postanowili przeszukać dodatkowo teren z nadzieją, że odnajdą inne znaleziska z przeszłości, jednak bezskutecznie.
Po zakończonych analizach artefakt trafił w ręce Muzeum Uniwersyteckiego w Bergen. Na tym badania nad znaleziskiem się nie kończą, ponieważ dalsze badania będą przeprowadzane już tam. Współpraca rady hrabstwa Vestland i przedstawicieli Muzeum Uniwersyteckiego okazała się być skuteczna. Eksperci zachęcają, aby każde znalezisko historyczne zgłaszać do lokalnych władz, ponieważ oni będą mogli skonsultować się z ekspertami z muzeów. W naszym państwie, jeżeli zgłosimy znalezienie jakiegoś skarbu - mamy szansę na nagrodę, jednak niezgłoszony artefakt może grozić karze grzywny. Taki obowiązek określa zarówno ustawa o ochronie zabytków jak i opiece nad zabytkami i ustawa przyjęta w 2015 roku. Jeśli się okaże, że znaleziona rzecz może być zabytkiem, informacja powinna trafić do konserwatora zabytków.
Może Cię też zainteresuje:
- Szczątki psów znalezione na wykopaliskach. Prehistoryczne pupile wyglądały zupełnie inaczej
- Odkrycie posągów sprzed 2,5 tys. lat może potwierdzać istnienie Atlantydy. To cenne dane dla badaczy
- Naukowcy odkryli zaskakujący związek między naszymi przodkami a ślimakami. Trwał on 100 tys. lat