Ta żaba jest prawdziwa, a wygląda jak Muppet. Kermit miał swój pierwowzór, choć nikt o nim nie wiedział

Poznaj gatunek żaby, który może robić niezwykłe wrażenie, szczególnie na fanach Muppetów. Hyalinobatrachium dianae zamieszkuje kostarykańską dżunglę i nie wygląda, jak standardowa żaba. Jest łudząco podobna do postaci z popularnego na całym świecie show.

Hyalinobatrachium dianae, czyli gatunek żaby szklanej, długo ukrywał się przed naukowcami w odległych górach. Jak wygląda ten okaz i dlaczego robi wokół siebie tyle szumu? Po raz pierwszy opisał go Brian Kubicki, założyciela Kostarykańskiego Centrum Badań Płazów.

Zobacz wideo 12-letni Tadek ratuje żaby. "Każda się liczy"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Żaba-Muppet zamieszkuje lasy deszczowe. Jest inna niż wszystkie 

Każdy, kto ją zobaczy, bez wątpienia przyzna, iż jest bliźniaczo podobna do bohatera telewizyjnych "Muppetów". Odkryta przed kilkoma laty żaba przez długi czas "wymykała się z rąk" naukowcom, głównie dlatego, że żyje z dala od ludzkich siedlisk na wysokościach między 400 a 900 m n.p.m oraz wydaje odgłosy powszechnie kojarzące się ze znanymi insektami, a nie płazami. Niezwykłe zwierzę odkrył Brian Kubicki wraz z dwoma kolegami. Ich znalezisko pomimo wielu charakterystycznych cech otrzymało łacińską nazwę pochodzącą od imienia mamy odkrywcy - Janet Diane Kubicki (Hyalinobatrachium dianae). 

 

Kermit naprawdę istnieje? Nawet Jim Henson o nim nie wiedział 

Nowy gatunek żaby odnaleziony w kostarykańskim lesie deszczowym został okrzyknięty mianem "Kermita", gdyż w niewiarygodny sposób przypomina postać z Muppetów. Ma wyrazisty zielony kolor i ogromne białe oczy z czarnymi kreskami, przez co zapewne nikogo nie zdziwi pseudonim nowego gatunku. Ponadto tego typu żaby charakteryzują się przezroczystym  podbrzuszem, które ukazuje wnętrze płaza. Od tego z kolei pochodzi określenie - szklana żaba. Ciekawym aspektem jest to, że podczas snu gatunek ten znacznie zwiększa swoją przeźroczystość, co służy jako kamuflaż i chroni go przed drapieżnikami.  Aby szybko "zniknąć z otoczenia", żaby przechowują czerwone krwinki w wątrobie, przez co się wybarwiają. W tym momencie przez tkankę mięśniową i skórę widać ich narządy wewnętrzne, a także noszone pod skórą jaja, z których wylęgną się młode. Przezroczyste stają się także ich kończyny. 

Choć gatunek przypominający Kermita może pochwalić się wyjątkowymi umiejętnościami, z pewnością nie potrafi porozumiewać się z człowiekiem oraz grać na ukulele - a szkoda!

Więcej o:
Copyright © Agora SA