Naukowcy chcą zeskanować polski zamek. Nowoczesne technologie mogą doprowadzić do przełomu

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej chcą zeskanować zamek w Będzinie oraz wiele innych obiektów. Zabytkowe budowle można w łatwy sposób uszkodzić, stosując tradycyjne metody, a ta może doprowadzić do niezwykłych odkryć. Jakie są plany młodych badaczy?

Przez ostatnie lata nowoczesna technologia bardzo się rozwinęła, umożliwiając podjęcia się wyzwań, o których niegdyś nikt by nie pomyślał. Zespół naukowców z Wydziału Geodezji i Kartografii na Politechnice Warszawskiej zeskanuje zamek w Będzinie oraz zabytkowe muzeum, aby sprawdzić stan techniczny budynków. Jak ma wyglądać to przedsięwzięcie?

Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Naukowcy zbadają stan techniczny zamku. Chcą wykorzystać nowoczesną technologię

Średniowieczna warownia w Będzinie, czyli Zamek Będziński z XIV wieku zostanie poddany skanowaniu przez naukowców z Politechniki Warszawskiej. Przez tyle lat tak ogromny budynek narażony był i nadal jest na wiele czynników zewnętrznych, które mogą skutkować np. zawaleniem. Sprawdzenie stanu technicznego takich budowli jest czymś bardzo ważnym, jednak gdy istnieje ryzyko, wystąpienia niebezpieczeństwa poszukuje się innych rozwiązań. Na jedno z nich wpadli naukowcy z Politechniki Warszawskiej, którzy bez użycia tradycyjnych metod, sprawdzą, czy zamek w Będzinie oraz obiekty należące do Muzeum Zagłębia są w dobrym stanie. Cały projekt badawczy ma potrwać do 15 listopada 2024 roku. 

Naszym głównym celem jest ocena możliwości zastosowania nowoczesnych technologii geoinformacyjnych - optycznych, fizykalnych oraz algorytmicznych - do badania stanu technicznego konstrukcji budowlanych umożliwiających tzw. analizy SHM (structural health monitoring) w procesie zarządzania ryzykiem. Chcemy zidentyfikować deformacje i uszkodzenia, które mogą spowodować złe funkcjonowanie obiektów

- komentuje mgr inż. Ewa Świerczyńska

'Tajemnicze' stworzenie na zdjęciu Niesamowite zdjęcie "misiaczka". Niewiele osób zgadło, co to za zwierzę

Zamek w Będzinie: to tu przebywał nawet niemiecki cesarz

Zamek w Będzinie to niesamowite miejsce na mapie historycznej Polski. Położony na wysokiej skarpie obiekt co roku przyciąga do siebie wielu turystów, którzy chętnie zwiedzają cała wnętrze. Niegdyś odgrywał ważną rolę w systemie obronnym zachodniej granicy. To właśnie tu gościły się ważne dziś historyczne osoby, takie jak np. król czeski czy Jan III Sobieski. 

Konwalia majowa Piękne i niebezpieczne. Leśnicy ostrzegają przed tymi kwiatami

Może Cię zainteresować:
-Ciekawe miejsca w Polsce na jednodniowy wypad. Sprawdź, gdzie warto wybrać się na krótki odpoczynek
-Wakacje w górach z darmowym noclegiem. Tatrzański Park Narodowy wychodzi do Polaków z wyjątkową propozycją
-Walizka kabinowa Ryanair mała. Ważne zmiany w 2023 r. Jaki bagaż można wnieść na pokład samolotu bez dodatkowych opłat?

Więcej o: