Już wkrótce na Ziemię dotrze sygnał pozaziemski. Każdy może spróbować go rozszyfrować

Co by się stało, gdybyśmy otrzymali wiadomość od cywilizacji pozaziemskiej? Odpowiedzi na to pytanie ma dostarczyć projekt A Sign in Space, który sprawdzi nasze możliwości dekodowania i interpretacji sygnałów z kosmosu. Co więcej, w tym niezwykłym przedsięwzięciu może wziąć udział każdy chętny.

Projektem A Sign in Space kieruje artystka Daniela de Paulis. Dzięki jej staraniom będziemy mogli wziąć udział w wydarzeniu, które dotąd znane było jedynie z filmów sci-fi. Już niedługo bowiem na Ziemię dotrze sygnał od pozaziemskiej cywilizacji.

Zobacz wideo Lądowanie na asteroidzie, obserwacje początków Wszechświata. Oto najważniejsze misje kosmiczne [TOPtech]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

A Sign in Space: cel i założenia projektu. Co chcą osiągnąć twórcy projektu?

W dużym uproszczeniu A Sign in Space będzie polegać na nadaniu sygnału, który ma imitować sygnał pochodzący od cywilizacji pozaziemskiej, a następnie jego odkodowaniu i interpretacji. W projekt zaangażowane są trzy instytucje naukowe: SETI Institute, Green Bank Observatory, Italian National Institute for Astrophysics. Do nadania sygnału wykorzystana natomiast zostanie sonda kosmiczna Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sama Daniela de Paulis nazywa projekt mianem globalnego widowiska teatralnego.

Otrzymanie wiadomości od cywilizacji pozaziemskiej byłoby głęboko transformującym doświadczeniem dla całej ludzkości. A Sign in Space daje bezprecedensową możliwość praktycznego przećwiczenia i przygotowania się do takiego scenariusza poprzez globalną współpracę, wspierając poszukiwanie sensu we wszystkich kulturach i dyscyplinach

- wyjaśnia de Paulis w oficjalnym komunikacie prasowym dotyczącym projektu.

Jak przebiegnie A Sign in Space? Działania związane z dekodowaniem sygnału potrwają kilka tygodni

Akcja zacznie się w środę 24 maja 2023 o godzinie godz. 19:00 UTC, czyli o godzinie 21:00 czasu polskiego. To właśnie wtedy sonda kosmiczna Trace Gase Orbiter nada na Ziemię zakodowany sygnał. Dotrze on do nas po 16 minutach i zostanie odebrany przez trzy obserwatoria radioastronomiczne: Allen Telescope Array, Robert C. Byrd Green Bank Telescope w Green Bank Observatory oraz Medicina Radio Astronomical Station. Następnie zostanie udostępniony publicznie, a jego dane będą przechowywane w Breakthrough Listen Open Data Archive oraz Filecoin. Co ważne, w trakcie trwania procesu SETI Institute będzie prowadzić live stream z wywiadami z naukowcami, inżynierami i artystami.

Po zakończeniu transmisji prowadzone będą dyskusje za pomocą platformy Zoom, przygotowano również dedykowany projektowi serwer Discord. Każdy chętny może zaangażować się w proces dekodowania, a swoje przemyślenia i interpretacje prześlemy za pomocą specjalnego formularza dostępnego na oficjalnej stronie projektu. Przewidziany czas trwania projektu to 6-8 tygodni.

Może cię też zainteresować:

- Naukowcy chcą zeskanować polski zamek. Nowoczesne technologie mogą doprowadzić do przełomu
- Polska w 2100 będzie przypominać ciepłe kraje. Prognozy naukowców wcale nie napawają optymizmem
- Tak wyglądają ludzie idealni. Sztuczna inteligencja demaskuje standardy piękna epoki generacji Z

Więcej o:
Copyright © Agora SA