Już wiadomo, gdzie przechowywane są wspomnienia. Naukowcy dokonali odkrycia, które pomoże wielu ludziom

Wspomnienia stanowią ważną część naszej tożsamości. Rozwój nauki pozwala nam też coraz lepiej rozumieć funkcjonowanie mózgu, a zatem też i to, jak są w nim przechowywane informacje. Jak zatem wygląda to w przypadku wspomnień? Okazuje się, że kluczowe znaczenie mają błony komórkowe neuronów.

Wiemy, że wspomnienia są przechowywane w takich regionach mózgu jak hipokamp, kora nowa czy móżdżek. Niejasne było jednak dotąd to, jakie konkretnie struktury molekularne są za tę funkcję odpowiedzialne. Nowych istotnych informacji na ten temat dostarczyły badania naukowców z University of Tennessee. Ich wyniki sugerują, że wspominania znajdują się w błonach neuronów. Szczegółowy artykuł poświęcony temu odkryciu został opublikowany w The Conversation.

Zobacz wideo Anatomia człowieka: szyszynka

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Udział neuronów w zapamiętywaniu i uczeniu się. Plastyczność synaptyczna i jej rola

Neurony stanowią podstawowy element budujący układ nerwowy. Łączą się one za pomocą synaps, które składają się z dwóch błon:

  • presynaptycznej, związanej z neuronem, od którego informacja jest przekazywana,
  • postsynaptycznej, zlokalizowanej w neuronie, który sygnał odbiera.

Oddziela je natomiast szczelina synaptyczna. W trakcie mechanizmów pamięciowych zachodzą zmiany w budowie dwuwarstwy lipidowej błon, a także w ilości poszczególnych białek w tych błonach. Mówimy wówczas o plastyczności synaptycznej krótkotrwałej (zmiany trwające od milisekund do kilku minut) lub długotrwałej (zmiany trwające od kilku minut do godzin lub dłużej).

Wyniki badań nad błonami komórek neuronów. Jakie znaczenie dla nauki ma to odkrycie?

Badania przeprowadzone przez wspomniany zespół naukowców wykorzystywały prosty model dwuwarstwy lipidowej, która była wystawiana na stymulację elektryczną. Wyniki były dość zaskakujące i dowiodły, że białka obecne w procesach plastyczności synaptycznej nie odgrywają znaczącej roli.

Wyjątkowość tego wyniku polegała na tym, że byliśmy w stanie wygenerować zmiany w naszym prostym modelu błony bez typowych białek neuronalnych. Co więcej, długoterminowa plastyczność utrzymywała się w naszym modelu przez prawie 24 godziny bez dalszej stymulacji elektrycznej. Sugeruje to, że błona neuronalna może być odpowiedzialna za przechowywanie pamięci

- wyjaśniają autorzy badania.

Odkrycie to może być kluczowe dla lepszego zrozumienia molekularnych podstaw pamięci biologicznej. To natomiast będzie miało ogromne znaczenie w kontekście różnych schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Dzięki nowej wiedzy na temat dwuwarstwy lipidowej możliwe będzie odpowiednie ukierunkowanie działań mających na celu leczenie pacjentów.

Może cię też zainteresować:

- Tak wyglądają ludzie idealni. Sztuczna inteligencja demaskuje standardy piękna epoki generacji Z
- Ta żaba jest prawdziwa, a wygląda jak Muppet. Kermit miał swój pierwowzór, choć nikt o nim nie wiedział
- Już wkrótce na Ziemię dotrze sygnał pozaziemski. Każdy może spróbować go rozszyfrować

Więcej o:
Copyright © Agora SA