Ogromna dziura, która pojawiła się na Słońcu, już zdążyła wywołać spore zamieszanie. Nie chodzi tu też tylko o niepokój, który może towarzyszyć niektórym z nas. Choć nie grozi nam w najbliższym czasie żaden poważniejszy kataklizm związany z tym zjawiskiem, musimy się przygotować na to, że zmiany zachodzące na gwieździe będą miały coraz większy wpływ na nasze życie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Widoczna na Słońcu dziura to plama sfotografowana przez sondę kosmiczną Solar Dynamics Observatory (SDO), której nadano numer AR3310. Jej rozmiary są aż czterokrotnie większe od Ziemi. Jej ciemny kolor wynika natomiast z niższej temperatury panującej na tej części powierzchni gwiazdy. Podczas gdy typowa temperatura to 5800 K, temperatura plamy waha się w przedziale 4000-5000 K. Liczba takich plam zwiększa się ze wzrostem aktywności w cyklu aktywności słonecznej. Jak podaje portal Space.com, naukowcy przewidują, że najbliższy szczyt tej aktywności nastąpi w 2025. Należy zatem spodziewać się, że plam będzie jeszcze więcej.
W większości przypadków plamy utrzymują się na powierzchni Słońca przez 2-3 tygodnie, po czym zanikają. Czasami mogą być źródłem rozbłysków słonecznych lub koronalnych wyrzutów masy, która z kolei może dotrzeć do Ziemi w formie wiatru słonecznego i tym samym powodować burze geomagnetyczne. Związane z tym mogą być również awarie sieci energetycznych, tak jak się to stało 16 maja na niektórych terenach Ameryki Północnej, Środkowej oraz Południowej. Informacje na ten temat dostępne są na stronie NOAA's Space Weather Prediction Center.
Czarną plamę słoneczną można zaobserwować w części dolnej tarczy słonecznej. Co ważne, w tym celu nie będziemy wcale potrzebować teleskopu ani żadnego sprzętu powiększającego. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że na Słońce nie możemy patrzeć też całkiem "gołym okiem". Jeśli chcemy przyjrzeć się dziurze na Słońcu, potrzebne nam będą specjalne okulary wykorzystywane np. do oglądania zaćmienia Słońca. Pamiętajmy, że patrzenie na gwiazdę bez odpowiedniej ochrony może poważnie uszkodzić wzrok. Co więcej, metody takie jak okulary słoneczne nie stanowią w tym przypadku wystarczającego zabezpieczenia.
Może cię też zainteresować:
- Już wkrótce na Ziemię dotrze sygnał pozaziemski. Każdy może spróbować go rozszyfrować
- Już wiadomo, gdzie przechowywane są wspomnienia. Naukowcy dokonali odkrycia, które pomoże wielu ludziom
- Wakacyjna zagadka rozwiązana. To dlatego woda na niektórych plażach jest taka niebieska