Naukowcy odtworzyli perfumy starożytnych Rzymian. Ten wyjątkowy zapach ma ponad 2000 lat

Jaki zapach uwielbiano w starożytnym Rzymie? Naukowcom udało się ustalić skład chemiczny perfum używanych kilka tysięcy lat temu. Głównym składnikiem była roślina pochodząca z Azji. Cały proces nie był łatwy, a dokonano tego po raz pierwszy w historii.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kordobie podjęli się wyzwania zidentyfikowania dawnych zapachów. Swoje odkrycie przedstawili na łamach portalu "Heritage". Badania przeprowadzone zostały na terytorium Hiszpanii, które niegdyś należały do starożytnych Rzymian. Jakich perfum wtedy używano? Teraz ta zagadka doczekała się rozwiązania. 

Zobacz wideo Perfumy w kremie. Sprawdź jak łatwo zrobisz je w domu i stwórz swój niepowtarzalny zapach!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tak pachniał starożytny Rzym. Ten zapach ma ponad 2000 lat

Hiszpańscy naukowcy postanowili dołączyć do grona osób, które dokonały istotnych odkryć związanych ze starożytnością. Dzięki przeprowadzonym analizom udało się ustalić potencjalny skład chemiczny dawnych perfum. Podstawą do ich badań była butelka wydobyta w 2019 roku z mauzoleum w Sewilli, w którym znajdował się grób zamożnej rodziny z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Odnaleziona buteleczka w kształcie małej amfory była owinięta w płótno, a w jej wnętrzu wciąż znajdywały się resztki substancji. Dzięki temu badacze mogli rozpocząć prace nad zidentyfikowaniem składników, wykorzystywanych do tworzenia starożytnych zapachów. Naukowcy zastosowali w tym celu metody badawcze, takie jak dyfrakcja rentgenowska, chromatografia gazowa oraz spektrometria mas.

Wykopaliska archeologiczne pozwoliły na odnalezienie dużej liczby naczyń używanych do przechowywania perfum lub maści w starożytnym Rzymie. Niewiele wiadomo jednak na temat ich składu chemicznego lub pochodzenia zawartych w nich substancji. Większość dostępnych informacji dotyczy raczej baz kosmetycznych niż samej esencji

- podkreślają autorzy badań. 

Naukowcy odtworzyli perfumy używane  w starożytnym Rzymu. Ich bazę wykorzystuje się do dziś

Po wstępnej analizie okazało się, że głównym składnikiem perfum był brodziec paczulka (Pogostemon cablin), zwany także paczulką wonną lub po prostu paczulką. Jest to olejek eteryczny chętnie wykorzystywany także współcześnie. Choć dla wielu może nie być to niezwykłe odkrycie, to nigdy wcześniej nie znaleziono dowodów na stosowanie tego zapachu w starożytności. Eksperci poza mieszanką różnych olejów roślinnych dopatrzyli się także obecności oliwy z oliwek. Perfumy, które stały się obiektem badań zdaniem naukowców, były ważnym przedmiotem dla zmarłej kobiety oraz z pewnością miały charakter luksusowy. Powodem takich domniemań jest sama butelka, która została wykonana z kwarcu, co jest dość rzadkim przypadkiem i wskazuje na to, że był to przedmiot należący do zamożnej i wysoko postawionej osoby

Więcej o:
Copyright © Agora SA