Tak wyglądała biżuteria w paleolicie. Odkryto niezwykłe rękodzieła wykonane z muszli

Biżuteria była wykorzystywana jako ozdoba wyglądu człowieka już przez naszych praprzodków. Dzięki badaniom naukowców możemy się dziś dowiedzieć, jak wyglądała już w czasach paleolitu. Odkrycia tego dokonano na Półwyspie Iberyjskim i może ono nam wiele powiedzieć o naszych prehistorycznych dziejach.

Jaskinia Cueva de Ardales znajduje się w Andaluzji w południowej Hiszpanii. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy o naszych przodkach, która stale dostarcza nam nowych informacji. Najnowszego odkrycia na jej terenie dokonał zespół naukowców z Hiszpanii i Niemiec, a praca na ten temat została opublikowana przez "Environmental Archaeology: Journal of Human Paleoecology" pod koniec maja tego roku.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jaskinia Cueva de Ardales i jej rola w historii ludzi. Działali tam już neandertalczycy

Jaskinia Cueva de Ardales jest najlepiej znana z malunków na ścianach groty, które datuje się na około 65 tys. lat. Przez długi czas badacze nie byli jednak pewni, czy jest to faktycznie efekt działania człowiekowatych, czy może raczej naturalne zjawisko powstałe w wyniku odkładania się tlenku żelaza. Zmieniły to dopiero badania naukowców z francuskiej akademii nauk (CNRS) opublikowane na łamach tygodnika naukowego "PNAS". Okazało się bowiem, że w czerwonych naciekach fresków znajduje się pigment ochra, pochodzący najprawdopodobniej z zewnątrz jaskini. Biorąc pod uwagę datowanie malunków, należy przyjąć, że odpowiedzialni za to byli nasi krewniacy neandertalczycy. Co więcej, pigment był nakładany w odstępach czasu wynoszących czasem nawet kilka tysięcy lat. Wygląda więc na to, że tradycje artystyczne związane z jaskinią były utrzymywane przez pokolenia, także przez Homo sapiens.

Malunki na ścianach nie są oczywiście jedynym obiektem zainteresowania badaczy. Na przestrzeni lat w jaskini odkryto również różne wykopaliska.

 

Biżuteria z muszli odnaleziona w jaskini Cueva de Ardales. Materiał przebył długą drogę

Ozdoby wykonane z muszli mięczaków były już wcześniej znajdowane na terenie Półwyspu Iberyjskiego, lecz zdarza się to rzadko. Dotychczas było to mniej niż 200 sztuk. Dlatego też odnalezienie 13 nowych elementów biżuterii jest uznawane za tak istotne odkrycie. Co więcej, omawiana jaskinia jest jednym z nielicznych wewnętrznych obszarów, gdzie dokonano podobnego odkrycia. Ciekawe jest również to, że większość muszli pochodzi z wód morskich. Należy jednak zaznaczyć przy tym, że Cueva de Ardales jest położona o około 50 km od morskiego wybrzeża, co oznacza, że materiał użyty do wytworzenia biżuterii musiał pokonać dość długą drogę. Według uczonych ozdoby zostały wykonane około 25-30 tys. lat temu.

Może cię też zainteresować:

- Znalazła na plaży coś dziwnego. Niechcący wyrzuciła sensację archeologiczną sprzed 10 tys. lat
- W morzach i oceanach leży złoto za bilion dolarów. Nikt jednak nie chce go wydobywać. Są ważne powody
- Już niedługo twoją pizzę może dostarczyć uroczy robot. Wyjątkowa usługa tylko dla wybranych

Więcej o: