Rozwój technologii wykorzystywanej w badaniach naukowych pozwala nam na odkrywanie coraz większej ilości informacji o przeszłości, a co za tym idzie także i lepsze rozumienie historii. Dotyczy to zarówno nowych odkryć, jak i obiektów, które mogłyby wydawać się już dość dobrze poznane.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Piramida Cheopsa, znana również jako Wielka Piramida lub Piramida Chufu, to budowla znajdująca się w Gizie, która została stworzona jako grobowiec faraona imieniem Chu-fu (Cheopsa), drugiego faraona czwartej dynastii. Przyjmuje się, że powstała około 2560 roku p.n.e.w okresie Starego Państwa i budowano ją około 20-27 lat. Jej architektem natomiast był prawdopodobnie Hemon. Cała piramida zbudowana jest z 2,3 mln kamiennych bloków, a największe z nich ważą 15 ton. Budowla zajmuje 5,2 hektara i współcześnie ma 139 m wysokości (około 147 m w czasie budowy).
Wielka Piramida jest częścią nekropolii w Memfis. Już w czasach starożytnych została uznana za jeden z siedmiu cudów świata. Co ciekawe jako jedyny obiekt z pierwszej tego typu listy przetrwała do dnia dzisiejszego. W jej pobliżu znajduje się Wielki Sfinks, a także piramida Mykerinosa i Chefrena. Cały kompleks budowli został wpisany na listę UNESCO w 1979. Sama Piramida Cheopsa jest najbardziej charakterystycznym i znanym miejscem w Egipcie, które rocznie odwiedza około 4 mln turystów.
Odkrycie tajemniczego tunelu w Wielkiej Piramidzie zostało ogłoszone na konferencji prasowej w dniu 2 marca 2023 przez egipskich urzędników z Najwyższej Rady Starożytności. Odkrycia tego dokonał zespół Scan Pyramids Project, który swoje badania prowadzi od 2015, wykorzystując przy tym najnowocześniejszy sprzęt naukowy, taki jak termografię w podczerwieni, fotogrametrię czy skanery 3D. Znaleziony tunel ma 9 metrów długości.
Wielkim pytaniem pozostaje to, czy ten korytarz został stworzony, aby odciążyć [główne] wejście, czy też odciążyć przestrzeń, która jeszcze nie została odkryta. Prace skanujące będą nadal odkrywać kolejne sekrety tej struktury
- mówił Mostafa Waziri, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, cytowany przez portal ABC News.
Warto dodać, że we wnętrzu piramidy znajdują się trzy znane komory, przy czym pierwsza kamienna komora wydaje się być nieukończona. Dwie kolejne natomiast to komora Króla i komora Królowej.
Może cię też zainteresować:
- Zburzył ścianę w swojej piwnicy. Znalazł opuszczone miasto, które kiedyś zamieszkiwało 20 tysięcy osób
- Z tej rzeki wodę piły jeszcze dinozaury. Ma ok. 400 milionów lat i dziwną tendencję: czasami znika
- "Deszczowe drony" sterują pogodą w Dubaju. Władze wywołują deszcz i psują turystom wakacje