Zrekonstruowali twarz nastolatki sprzed 1400 lat. Tak mogli wyglądać nasi przodkowie

Badacze z Wielkiej Brytanii odkryli grób należący najprawdopodobniej do 16-letniej dziewczyny, która została pochowana w Cambridge w VII wieku n.e. Dzięki nowej technologii udało się stworzyć jej realistyczny portret. Archeolodzy twierdzą, że nastolatka należała do elity.

W 2011 roku naukowcy z Cambridge Archaeological Unit w Trumpington Meadows odkryli grób nastolatki, pochowanej w VII wieku. Dzięki dzisiejszej technologii udało się nie tylko poznać jej historię, ale także stworzyć wyjątkowo realistyczną rekonstrukcję twarzy młodej kobiety. Teraz już wiemy, jak mogli wyglądać nasi przodkowie. Dla nauki to kolejny wielki przełom. 

Zobacz wideo W Częstochowie ktoś napada na kobiety. Policja publikuje portrety pamięciowe sprawcy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyglądały kobiety w z VII wieku? Eksperci poznali smutny los tajemniczej nastolatki

Gdy odnaleziono grób, od razu zauważono, że dziewczyna została pochowana w dość charakterystyczny sposób. Leżała na drewnianym łóżku, na nogach miała złote buty, a na sobie ubrania z wysokiej jakości materiału. Ponadto w ziemi znajdował się także niewielki krzyż wyprodukowany ze złota oraz granatu, który został nazwany krzyżem Trumpington. Dzięki temu naukowcy doszli do wniosku, że pochodziła z wyższych sfer

Wygląda na to, że była częścią elitarnej grupy kobiet, które prawdopodobnie podróżowały z Europy kontynentalnej w VII wieku. Kim dokładnie były, pozostaje na razie tajemnicą. Czy były to polityczne wysłanniczki, czy może oblubienice głoszące wiarę w Chrystusa? Tego nie wiemy

- tłumaczyli autorzy odkrycia, cytowani przez "National Geographic". Pomiary czaszki i wyniki badań izotopowych kości i zębów przeprowadzonych przez dr Sama Leggetta, dr Alice Rosę i dr Emmę Brownlee ujawniły, że młoda kobieta nie pochodziła z Wysp Brytyjskich, lecz najprawdopodobniej z południowych Niemiec. Wraz z jej przeprowadzką do Anglii zmianie miała ulec także jej dieta, a dokładniej przyswajanie wyjątkowo małej ilości białka. Badania wykazały także, że cierpiała na poważną chorobę, która wciąż nie została zidentyfikowana. Przyczyny jej śmierci nie są znane, za to naukowcom udało się zrekonstruować jej twarz. Dzięki temu wiadomo, jak mogła wyglądać. 

 

Rekonstrukcja twarzy młodej kobiety z VII wieku. Detale w jej wyglądzie robią wrażenie

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii dokonał rekonstrukcji twarzy nastolatki na podstawie analizy jej czaszki. Dzięki pracy Hew Morrisona, policyjnego portrecisty, dziś możemy oglądać prawdziwy portret kobiety żyjącej około 1400 lat temu. Niestety ostatecznie nie udało się ustalić wszystkich szczegółów. Zagadką wciąż pozostaje m.in. kolor jej oczu oraz włosów. W związku z tym te detale są jedynie "inwencją twórczą" portrecisty. Warto zaznaczyć, że istotne stało się ułożenie jej oczu, ponieważ jedno było umiejscowione niżej od drugiego o około pół centymetra, co nie umknęło uwadze Morrisona. 

Byłoby to dość zauważalne w prawdziwym życiu

- twierdzi autor portretu pamięciowego, cytowany przez "O2".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.