Nieznane miasto Majów ukryte w meksykańskiej dżungli. Archeolodzy odkryli coś niezwykłego

Majowie byli niegdyś największą cywilizacją na półkuli zachodniej. Jej upadek niestety wiązał się ze zniszczeniem wielu źródeł wiedzy na ich temat. Niemniej okazuje się, że badacze wciąż mogą dokonać nowych odkryć w tym zakresie. Należy do nich miasto odnalezione w ostatnich miesiącach.

Do odkrycia miasta majów doszło podczas badań prowadzonych w meksykańskiej dżungli na terenie rezerwatu ekologicznego na Półwyspie Jukatan. Działania te prowadzono od maja do połowy czerwca i to właśnie w tym czasie znaleziono struktury przypominające piramidy.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Cywilizacja Majów i jej historia. Upadek związany był z podbojem hiszpański i nie tylko

Majowie są znani przede wszystkim z imponujących piramid i innych kamiennych budowli. Początki cywilizacji Majów sięgają okresu preklasycznego późnego (400 p.n.e.–250 n.e.), a ślady jej obecności odnaleziono na terenie południowego Meksyku, Gwatemali i Belize. Majowie zajmowali się działalnością rolniczą, a technologicznie pozostawali na poziomie epoki kamienia. Mieli oni własny system religijny oraz strukturę społeczną. Wiemy też, że posługiwali się pismem, ale większość źródeł została zniszczona przez konkwistadorów.

Choć podbój hiszpański odegrał dużą rolę w upadku cywilizacji Majów, to chyliła się ona ku upadkowi już wcześniej. Przyjmuje się, że dużą rolę mogły odegrać tu zmiany klimatyczne, zwłaszcza susze. Załamanie rozwoju cywilizacyjnego i opustoszenie miast nastąpiło pod koniec okresu średnioklasycznego, czyli przed rokiem 900.

Odkrycie miasta majów w dżungli meksykańskiej. Na budowle natrafiono przypadkowo

Za odkrycie nieznanego miasta Majów odpowiedzialny jest zespół archeologów z Archeology Council of the National Institute of Anthropology and History. Co ciekawe, dokonano go przypadkowo, gdyż celem trwających tam prac było udokumentowanie archeologii Nizin Środkowych Majów. Teren ten to 3 tys. km kwadratowych, które zajmuje dżungla. Znalezione struktury osiągają wysokość do 15 m, a ponadto zidentyfikowano wiele kamiennych kolumn i ceramiki. Miasto zostało nazwane Ocomtun, co w języku maya oznacza "kamienna kolumna".

Miejsce to służyło jako ważny ośrodek społeczny, prawdopodobnie podczas okresu klasycznego (250-1000 r. n.e.)

- poinformował lider zespołu badawczego Ivan Sprajc w oficjalnym oświadczeniu cytowanym przez New York Post.

Przypuszcza się, że kamienne kolumny znajdujące się na terenie odkrycia mogły stanowić wejście do pomieszczeń w górnych partiach budowli. Dodatkowo całe miejsce prawdopodobnie przeszło duże zmiany infrastruktury między 800 a 1000 r. n.e.

Może cię też zainteresować:
- Nie mieli pojęcia, że Piramida Cheopsa ma tajemniczy tunel. Właśnie sprawdzają, co jest w środku
- Jedyny diabeł w Polsce, który śmieszy. Zagadkowe malowidło w polskim kościele w Czachowie
- Zrekonstruowali twarz nastolatki sprzed 1400 lat. Tak mogli wyglądać nasi przodkowie

Więcej o:
Copyright © Agora SA