Zmiany na mapie świata są nieuniknione. Odrywający się kawałek lądu tworzy nowy kontynent

Choć ciężko w to uwierzyć, Afryka się rozpada. Pod wpływem tego zjawiska powstanie zupełnie nowy kontynent, a także ocean. Zmiany są nieodwracalne. Jaka jest ich przyczyna? Planeta Ziemia już nigdy nie będzie wyglądać tak samo.

Świat nieustannie się zmienia. Przez miliony lat Ziemia zmieniała swoją strukturę wielokrotnie, tym razem jesteśmy świadkami czegoś niewyobrażalnego. Na świecie wyróżniamy 7 różnych kontynentów. Europę, Azję, Afrykę, Antarktykę, Australię, Amerykę Północną i Południową. Jednak według Londyńskiego Towarzystwa Geologicznego za ok. 1,5 miliona lat będziemy mieć nowy kontynent, który powstanie z odłamka lądu Afryki - będzie to Afryka Wschodnia. 

Zobacz wideo Były na Ziemi, zanim pojawiły się na niej dinozaury. "Meduzę" można też zrobić samemu w butelce [PRACOWNIA BRONKA]

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Nowy kontynent. Proces rozłamu trwa już kilkadziesiąt milionów lat 

Na naszych oczach następuje rozłam kontynentu, podczas którego powstał między innymi Wielki Rów Wschodni. Wschodnia płyta Afrykańska jest w trakcie dzielenia się. Podział ten utworzy płytę somalijską oraz nubijską. Kontynent Afryki zostanie rozdzielony na dwie części, tworząc w ten sposób system głębokich rowów tektonicznych. Według naukowców płyty rozszerzają się od siebie z odległością ok. 6-7mm rocznie. Według geologicznego czasu tempo jest zaskakująco szybkie. Obszar Wielkiego Rowu Afrykańskiego stale rejestruje aktywność wulkaniczną jak i tektoniczną. Według niektórych naukowców Jezioro Tanganika, które jest najgłębszym jeziorem świata, powiększy się, z czasem tworząc morze, które rozdzieli ze sobą dwa kontynenty. 

 

Te kraje będą wchodziły w skład nowego kontynentu. Choć wszystko może się zdarzyć 

Jeżeli w przyszłości procesy te dalej będą kontynuowane, w skład nowego kontynentu będą wchodzić: Etiopia, Somalia, Kenia, Mozambik, Tanzania, Erytreja, Dżibuti. Naukowcy uważają, że procesy mogą być jednak zbyt słabe, aby były w stanie rozdzielić kontynent. Według profesora McDonalda Kena, który udzielił wywiadu dla Live Science nie wiadomo, czy szczelina będzie się rozszerzać w obecnym tempie, aby ostatecznie stworzyć basen oceaniczny. Procesy te mogą zarówno przyśpieszyć jak i całkowicie się zatrzymać. 

 

Może Ci się też spodobać:
- NASA nie ma dobrych wieści. Najnowsze nagranie przedstawia niepokojące zmiany w oceanach
- Coraz więcej osób nie czyta wiadomości. Badania dowodzą, że boimy się tego, czego się z nich dowiemy
- Etui na telefon nie będzie ci już potrzebne. Firma Apple rozpoczyna wielką rewolucję

Więcej o:
Copyright © Agora SA