Zapewne każdy opiekun kota zauważył, że jego pupil woli niektóre przysmaki bardziej od innych. Zaskakująco często wśród ulubionych potraw czworonogów znajduje się tuńczyk. Naukowcy przez długi czas zastanawiali się, co sprawia, że koty tak przepadają za tą rybą i wreszcie znaleźli odpowiedź. Stoi za tym umami.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Koty, tak samo jak ludzie, posiadają na języku receptory, które wykrywają podstawowe smaki - słodki, słony, gorzki, kwaśny i umami. Ten ostatni odpowiada za wyczuwanie pikantnych i mięsnych potraw. Wcześniejsze badania wykazały, że zwierzęta nieco inaczej odczuwają poszczególne smaki w odróżnieniu od ludzi. Przykładowo gen odpowiedzialny za receptor słodkiego smaku nie działa prawidłowo, dlatego koty nie przepadają za słodkościami. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że smak ten nie jest im niezbędny do przetrwania. Mruczki mają też mniej receptorów gorzkiego smaku. Ludzie wyczuwają go silniej, ponieważ na początku pomagał naszemu gatunkowi w odróżnieniu roślin jadalnych od toksycznych. Jesteśmy wszystkożerni, a koty to typowi mięsożercy, dlatego najintensywniej wyczuwają umami. Z ostatnich wyników badań opublikowanych w sierpniu na łamach czasopisma "Chemical Sense" wynika, że substancje chemiczne zawarte w tuńczyku pobudzają receptory odpowiedzialne za odczuwanie smaku umami. Z tego względu koty uwielbiają tę rybę.
To właśnie sposób, w jaki koty odczuwają inne smaki ,sprawił, że naukowcy zaczęli się zastanawiać nad zależnością między umami a tuńczykiem.
Odkąd odkryliśmy, że koty nie mają funkcjonalnego receptora smaku słodkiego, zastanawialiśmy się, na jaki inny smak zareagują
- powiedział Scott McGrane, główny autor badania, ekspert z brytyjskiej uczelni Waltham Petcare Science Institute w rozmowie z portalem Live Science. Naukowiec wraz z grupą badaczy odkryli, że mruczki posiadają w swoich kubkach smakowych gen Tas1r1, który jest związany z umami. Przedmiotem badań był język pobrany od nieżyjącego już sześcioletniego kota, ponieważ tylko w ten sposób mogli dokładnie przyjrzeć się genom odpowiadającym za smaki. U ludzi geny TAs1r1 i Tas1r3 muszą połączyć się, by wyczuć umami. Z kolei u kotów zaobserwowano wysoką aktywność Tas1r3 i dopiero później niezależnie pracujący TAs1r1. To właśnie dlatego zwierzęta te wyczuwają umami silniej niż ludzie. Wpływa na to również l-histydyna (aminokwas), a także z kwas inozynowym.
Tuńczyk zawiera w sobie duże ilości l-histydyny, niezbędnego aminokwasu dla kotów, który jest zarazem silnym wzmacniaczem smaku umami. Zawartość l-histydyny w tuńczyku jest znacznie wyższa niż u innych gatunków ryb czy mięsa
- wyjaśnił Scott McGrane. Naukowcy uważają, że dzięki tym wnioskom będzie można w przyszłości tworzyć smaczniejsze karmy dla kotów.