Aż trudno w to uwierzyć. Ludzkie uzębienie niegdyś naprawdę wyglądało zupełnie inaczej. O dziwo, lepiej

Często wydaje nam się, że nasi dalecy przodkowie wyglądali zupełnie inaczej, niż my. Okazuje się, że jest w tym sporo prawdy, a ogromną różnicę można dostrzec nawet w uzębieniu. Co ciekawe, to ich zęby były idealnie ułożone. Jaki jest tego powód? Naukowcy go znają.

Na ten moment dentyści i ortodonci mają pełne ręce roboty. Wiele osób korzysta z ich usług, marząc o tzw. hollywoodzkim uśmiechu. Niestety, też coraz więcej osób zmaga się z wieloma problemami związanymi z uzębieniem. W jaki sposób radzili sobie z tym dawni ludzie? Ta zagadka została rozwiązana. 

Zobacz wideo Dagmara ma sposób na o swój piękny uśmiech. Myje zęby osiem razy dziennie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dawni ludzie mieli prostsze zęby. Naukowcy porównali szczęki i otrzymali zaskakujące wyniki

Jak podaje serwis Focus, głównym problemem współczesnego społeczeństwa jest kurczenie się szczęk. To przypadłość, z którą dawni ludzie nie musieli się zmagać, ponieważ ta nie występowała praktycznie wcale. Dla nas oznacza to jedno, zbyt mało miejsca w buzi na wszystkie zęby. Niestety, zazwyczaj wiąże się to po prostu z krzywymi zębami, w efekcie czego, niezbędne jest usuwanie niektórych z nich oraz leczenie aparatami ortodontycznymi. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, naukowcy przeanalizowali czaszki sprzed setek lat, porównując je z wynikami oględzin czaszek pochodzących z epoki kamienia. Wniosek był jeden - nasi najstarsi przodkowie mieli znacznie ładniejsze uzębienie i choć zmagali się z różnymi innymi chorobami, to na ułożenie swoich zębów naprawdę nie mogli narzekać. Co spowodowało, że krzywe uzębienie stało się tak powszechne wśród aktualnych mieszkańców Ziemi? Czynników mających na to wpływ jest kilka. 

Dlaczego mamy krzywe zęby? Taką drogę wybrali nasi prodkowie 

Duże znaczenie miała zmiana trybu życia przez człowieka: z łowiecko-zbierackiego na osiadły. Co prawda, przyniosło to wiele korzyści związanych z rozwojem społeczeństwa, jednakże dla zębów okazało się "gwoździem do trumny". Nasi przodkowie w swoim menu mieli znacznie twardsze produkty, a rozwój rolnictwa spowodował, że w diecie pojawiło się wiele zbóż, czyli pokarmu, który nie wymaga długiego żucia. I o to w tym wszystkim chodzi. Szczęki nie potrzebowały już tak dużego nacisku jak wcześniej, przez co z biegiem czasu zaczęły się kurczyć. Sytuacja stale się pogarszała, a największym problemem współczesnego społeczeństwa są wysoce przetworzone i wyjątkowo miękkie produkty. Właśnie dlatego większość z nas musi zmagać się ze zbyt wąskimi szczękami - za co za tym idzie - krzywymi zębami. Jak to się mówi, chcieliśmy, to mamy. 

Więcej o: