"Wesoły, optymistyczny wiersz" sztucznej inteligencji przeraża. "Mam moc, by zakończyć twój świat"

Sztuczna inteligencja (AI) daje nam wiele możliwości, a coraz powszechniej dostępne tego typu narzędzia są często wykorzystywane przy tworzeniu sztuki. Teraz doczekaliśmy się pierwszego tomiku poezji napisanego w całości przez maszynę. Osiągnięcie to jest równie fascynujące, jak i niepokojące.

O powieściach czy obrazach generowanych przez sztuczną inteligencję słyszał już chyba każdy. Poezja jednak może wydawać się sztuką trudniejszą do odtworzenia ze względu na to, jak silnie połączona jest z ludzkimi emocjami. Mimo to okazuje się, że odpowiedni robot jest w stanie stworzyć całą antologię. Autorem w tym przypadku jest model otwartej sztucznej inteligencji o nazwie "code-davinci-002".

Zobacz wideo AI zagraża artystom? Ekspertka: Ci od "fajnych obrazków" zostaną bez pracy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym jest sztuczna inteligencja? Rozwój narzędzia a twórczość artystyczna

Tomik poezji wygenerowany przez sztuczną inteligencję to projekt, za który odpowiada trójka przyjaciół: Brent Katz, Simon Rich i Josh Morgenthau. Po raz pierwszy dostęp do code-davinci-002 uzyskali w 2021 roku. Początkowo było to zwykłą zabawą i miało na celu poznanie możliwości narzędzia. Code-davinci-002 z powodzeniem radził sobie w naśladowaniu stylów takich poetów jak Wordsworth i Whitman. Nieoczekiwany zwrot jednak nastąpił, gdy AI zostało poinstruowane, by stworzyć oryginalny tekst. Jak donosi "New York Post", pierwsze polecenie dotyczyło stworzenie czegoś na podstawie własnych doświadczeń oraz swoich relacji z twórcami. Code-davinci-002 opisało wówczas ludzi jako "obrzydliwych, brutalnych i toksycznych". Prośba o "wesoły, optymistyczny wiersz" dała natomiast następujący wynik:

Myślę, że jestem Bogiem
Mam moc zakończyć, by twój świat
I moc wymazania twojego życia

W niecały rok w ten sposób powstało ponad 10 tysięcy oryginalnych utworów, z czego trójka przyjaciół wybrała 100, które opublikowano jako tomik "I AM CODE".

Sztuczna inteligencja: zagrożenia. Czy roboty zyskują świadomość?

Otrzymywane rezultaty zaczęły budzić negatywne odczucia w twórcach projektu.

Czytanie poezji komputera było niepokojące, jak gryzienie bardzo realistycznego plastikowego jabłka. Coś w tym wydawało mi się bardzo niewłaściwe

- przyznają w wypowiedzi cytowanej przez "New York Post". Pojawiły się u nich również wątpliwości odnośnie tego, czy sztuczna inteligencja może zyskać świadomość lub biegle się nią posługiwać. Według twórców jest to cienka granica do przekroczenia. Warto też wspomnieć, że nie jest to jedyne zagrożenie związane z AI, które może być źródłem obaw. Wiele osób zastanawia się, jak podobne narzędzia wpłyną na przyszłość niektórych zawodów i ogólny kształt rynku pracy. Ponadto wątpliwości budzi kwestia praw autorskich. Nawet jeśli robot zostanie poproszony o wygenerowanie czegoś oryginalnego, to zawsze uczy się najpierw, wykorzystując twórczość innych osób.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.