NASA pokazuje zdjęcie z kosmosu i zachęca do dyskusji. "Ravioli, pierogi, empanada... Co widzisz?"

Układ Słoneczny skrywa wciąż wiele tajemnic, choć nawet te już odkryte mogą czasem dziwić osoby postronne. Zaskakujące mogą być choćby kształty ciał niebieskich, które czasami do złudzenia przypominają całkiem inne obiekty. Zdjęcie jednego z takich przypadków ukazało się ostatnio na profilu NASA.

NASA na swoich oficjalnych profilach w mediach społecznościowych dzieli się nie tylko bieżącymi odkryciami, ale też i ogólnymi ciekawostkami związanymi z kosmosem. Większość osób nie spodziewałabym się jednak raczej znaleźć tu zdjęć kulinarnych przysmaków. Co zatem tak naprawdę pokazano tym razem?

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pan, księżyc Saturna. NASA pokazuje tajemnice skrywane przez Układ Słoneczny

Zdjęcie, o którym mowa powyżej, ukazało się na profilu NASA na początku tygodnia, a treść postu rozpoczęto tajemniczym pytaniem:

Ravioli, pierogi, empanada... Co widzisz? Nie ma złych odpowiedzi.

Okazuje się jednak, że na zdjęciu ukazany jest Pan, jeden z księżyców Saturna. Jest on najbardziej wewnętrznym ze znanych księżyców planety. Okrąża on jej orbitę co 13,8 godziny na wysokości 134 tysięcy kilometrów. Grzbiet wokół równika Pana jest podobny do innego księżyca Saturna, Atlasu, i to właśnie nadaje księżycowi charakterystyczny kształt przypominający pieroga lub kluskę. Pan został odkryty w lipcu 1990 roku przez Marka Showaltera, a przyczyniły się do tego zdjęcia wykonane przez sondę Voyager 2 dziewięć lat wcześniej. Misje kosmiczne dość rzadko docierają do Saturna, więc pozyskane dane były bardzo cenne.

Warto w tym miejscu wspomnieć też, skąd się wzięła jego nazwa. Jak dowiadujemy się ze strony NASA, początkowo księżyce Saturna dostawały imiona nawiązujące do greckiej i rzymskiej mitologii. Pan lub satyr to stworzenie przypominające człowieka z tylnymi nogami i kopytami kozy, a w mitologii jest to grecki bóg natury i lasu. Co ciekawe, gdy odkrytych księżyców Saturna przybywało, zaczęto również sięgać po inspirację do innych kultur, w tym galijskiej czy nordyckiej.

 

Najważniejsze księżyce Saturna. Ile księżyców ma Saturn?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez NASA, Saturn ma 53 znane i potwierdzone księżyce, przy czym kolejne 29 oczekuje na oficjalną akceptację, co łącznie daje nam 82 księżyce Saturna. Jest to największa ilość satelitów jednej planety w całym Układzie Słonecznym. Wiele z nich krąży w obrębie pierścieni Saturna, w tym także omówiony powyżej Pan. Same pierścienie natomiast rozciągają się od 66 do 480 tysięcy kilometrów od środka planety. Jest ich łącznie siedem i uznawane są za najbardziej imponującą formację tego typu, która jest zarazem cechą charakterystyczną planety.

Więcej o:
Copyright © Agora SA