Wybór tekstów do Biblii nie był przypadkowy. Brali w tym udział nietypowi specjaliści

Jak wyglądało tworzenie powszechnie znanej nam Biblii, nazywanej również Pismem Świętym? Znajdujące się w niej treści mają niezwykłe znaczenie dla chrześcijan, jednak pozostaje jedno pytanie - kto odpowiada za ich dobór? Odpowiedź jest prosta, jednak nie dla wszystkich taka oczywista.

Oczywistym faktem natomiast jest to, że pierwotna wersja Biblii wyglądała zgoła odmiennie, od tej, która jest nam znana współcześnie. Jej autorów było wielu, jednakże później, to ktoś inny odpowiadał za tzw. selekcję najważniejszych treści. Kim byli ci ludzie? Analizą tego tajemniczego zagadnienia zajął się serwis Focus. 

Zobacz wideo Nie tylko chrześcijanie wierzą w Jezusa

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto wybierał treści, które znajdują się we współczesnej Biblii? Odpowiedzialnych za to było wielu 

Wszystko wskazuje na to, że za doborem treści nie stoi jedna osoba, a co więcej, nie dokonano tego również za jednym razem. Miał być to długotrwały proces, podczas którego wielokrotnie dokonywano potężnych zmian. Mówiąc o długotrwałym procesie, nie mamy na myśli dni czy lat, a całe wieki. To właśnie w takim czasie przedstawiciele Kościoła dywagowali na temat tego, jakie teksty powinny znaleźć się w zbiorze i zostać uznane za warte tego, aby umieścić je w Biblii. Wciąż korygowano treści, usuwano i dodawano księgi, aby ostatecznie stworzyć "idealny" zbiór prowadzący przez życie wiernych, czyli ten, który znany jest nam do dziś. Tożsamości wszystkich osób, które brały w tym udział, nie są znane, jednakże pewne jest jedno: ich grono było całkiem pokaźne. Skąd taki wniosek? Niegdyś wszelkie treści przechowywane były na ręcznie pisanych zwojach, dlatego też wprowadzanie licznych zmian w Biblii było dużo łatwiejsze. 

To oni wybrali treści odpowiednie dla Pisma Świętego. Najwięcej do powiedzenia mieli uznani duchowni 

Największe pole do popisu dawno najbardziej znaczącym postaciom Kościoła. Według historii intensywne zmiany miały miejsce do końca IV wieku, jednak ten proces wcale nie dobiegł wtedy końca. W tym miejscu pojawia się Marcin Luter, który w tamtym czasie zajmował się m.in. tłumaczeniem Biblii i miał duży wpływ na stworzenie się chrześcijańskiego ruchu reformacyjnego, czyli luteranizmu, co również wpłynęło na ostateczny wygląd Pisma Świętego. Jak podaje portal Focus, wśród elementów dawnej Biblii, których aktualnie nie można już w niej znaleźć, była na przykład Nauka Dwunastu Apostołów, czyli Didache. Ten traktat powstał w II wieku i dotyczył czasów starożytnych. Bez wątpienia wiele szczegółów dotyczących procesu tworzenia Biblii nie jest nam znanych, w tym tekstów, które zostały przez ten czas usunięte lub odrzucone, jak i tożsamość wszystkich duchownych, którzy spierali się w tej sprawie

Więcej o:
Copyright © Agora SA