Naukowcy obalają popularny mit. Koniec z 10 tys. kroków dziennie. Wystarczy zrobić ich znacznie mniej

Każdy z nas słyszał o tym, że każdego dnia powinno się robić 10 tysięcy kroków, aby zadbać o swoje zdrowie. Fakt ten pod lupę wzięli naukowcy, który przeprowadzili aż 12 badań na grupie ponad 11 tysięcy osób, aby sprawdzić, jaka ilość kroków zmniejsza ryzyko śmierci oraz wystąpienie chorób serca.

Wszyscy wiedzą, że dla zachowania zdrowia powinniśmy regularnie chodzić na spacery lub uprawiać sport. Nie tylko dbamy w ten sposób o linie, ale też o naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Od lat słyszy się, że każdego dnia powinniśmy wykonywać 10 tysięcy kroków, jednak niewiele osób ma na to czas. Na szczęście naukowcom udało się przeprowadzić badania, z których wynika, że nie musimy codziennie wybierać się na długie przechadzki. 

Zobacz wideo Przygarnął dwa ostronosy. "Na spacerach jest sensacja"

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co daje spacer? Ma duży wpływ na nasze zdrowie. Potwierdzają to najnowsze badania 

Wyniki najnowszych odkryć dotyczących korzyści zdrowotnych wypływających z ilości zrobionych kroków każdego dnia opublikowano w czasopiśmie "Journal of American Cardiology". Metabadanie oparto na 12 badaniach, w których łącznie wzięło udział 111 309 osób, a każda z nich została wyposażona w urządzenie liczące zrobione przez nich kroki. Z przeprowadzonego eksperymentu wynika, że zrobienie zaledwie od 2600 do 2800 kroków dziennie przynosi korzyści dla naszego zdrowia. Z kolei wykonywanie od 7200 do 8800 kroków dziennie najsilniej ochroni nas przed chorobami układu krążenia. Natomiast największe zmniejszenie ryzyka śmierci następuje przy wykonaniu 900 kroków na dobę.

Czy warto codziennie spacerować? Naukowcy nie mają wątpliwości 

Jak czytamy w MedicalNewsToday, w przypadku osób, które wykonały 2500 kroków, ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny zostało zmniejszone o osiem procent, natomiast przy 9000 ryzyko przedwczesnej śmierci zmniejsza się o 60 procent. A co z układem krążenia? Wykonanie codziennie 2700 kroków zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych o 11 procent, a przy 7000 aż o 51 procent.

To pierwsze badanie, które obiektywnie określa minimalną i optymalną objętość kroków wpływającą na skutki zdrowotne

- powiedział starszy badacz dr Thijs M.H. Eijsvogels cytowany przez MedicalNewsToday. Udało się także ustalić, że docelowa liczba kroków nie zależy od płci, rodzaju urządzenia, z którego korzystamy czy miejsca gdzie chodzimy. Zdaniem dr Eijsvogelsa potwierdza to wiarygodność przeprowadzonych badań. 

A co naukowcy twierdzą o magicznych 10 tysiącach krokach dziennie? Okazuje się, że jest to zwyczajny mit, który wziął się z reklamy krokomierza z 1964 roku i nie został oparty na żadnych badaniach naukowych.

Więcej o: