Największy wodospad świata wcale nie znajduje się w Wenezueli. Rekordzista jest o wiele większy

Zdaniem naukowców największy wodospad świata znajduje się pod wodą. Jest wysoki na kilka kilometrów i przelewają się przez niego miliony metrów sześciennych wody na sekundę. To prawdziwy olbrzym, który bije na głowę wszystkich swoich "kolegów".

Choć wielokrotnie wspominano, że największym wodospadem na świecie jest Salto Angel, który znajduje się w Wenezueli na terenie płaskowyżu Auyan-tepui, sięgający aż 979 metrów wysokości, to prawda okazała się zupełnie inna. Wcale nie chodzi o to, że najnowsze pomiary naukowców wskazały nowego rekordzistę, jakim jest Tugela Falls z gór Drakenbergu w RPA, mający 983 metry wysokości. Na szczycie listy gigantów pojawił się zupełnie inny kandydat. 

Zobacz wideo El Nino dopiero się zaczyna, a ocean światowy już jest o 0,2 stopnia cieplejszy niż kiedykolwiek w historii pomiarów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najwyższy wodospad świata znajduje się pod wodą. Tutaj woda spada aż z kilku kilometrów 

Wszystkie znane nam giganty przykrywa potęga podwodnego wodospadu znajdującego się w Cieśninie Duńskiej, oddzielającej Grenlandię od Islandii. Katarakta w Cieśninie Duńskiej jest wysoka na 3,5 km, co powoduje, że pod tym względem nie ma sobie równych. Wodospad wyróżnia jeszcze jedna rzecz - ten skrywa się przed światem pod wodą. Jak to możliwe? Jak podają naukowcy, woda morska nie jest jednolita na całym świecie. Jej stopień zasolenia oraz temperatura zależna jest od panujących w danym miejscu warunków, jak i ukształtowania powierzchni dna morskiego. Ciepłe i "lekkie" wody znajdują się bliżej oceanu, a zimne i "gęste" w strefie przydennej. Ta różnica jest widoczna na obu kołach podbiegunowych. Jeżeli w takim miejscu wystąpi przegroda, na przykład w postaci wspomnianej wcześniej cieśniny, ta różnica dodatkowo się zwiększa. Właśnie tym jest Cieśnina Duńska, którą odkryto w 1989 roku i właśnie wtedy wpisano ją do Księgi Rekordów Guinnessa

Cieśnina Duńska - największy wodospad na świecie. To ponad 3-kilometrowe urwisko 

Cieśnina Duńska stanowi granicę pomiędzy Arktyką a obszarem północnego Atlantyku i rozciąga się na długości 480 kilometrów. W najwęższym miejscu liczy 290 kilometrów szerokości. Znajdujący się tam wodospad tworzy podmorskie urwisko wysokie na ponad trzy km. W związku z tym zimna woda z okolic Svalbardu napotyka na swojej drodze przegrodę skalną, a cięższe wody natychmiast spadają na samo dno wzdłuż stromej krawędzi szelfu, tworząc prawdziwy podwodny wodospad. Niestety, miłośników takich widoków czeka niemałe rozczarowanie. Nie są oni w stanie dotrzeć do katarakty i zobaczyć tego niezwykłego zjawiska na własne oczy. Na terenie cieśniny wciąż trwają szczegółowe badania, ponieważ przyszłość wodospadu jest wątpliwa ze względu na topnienie lodowców na Grenlandii oraz dużą obecność wód słodkich w oceanie. 

Więcej o: