To coś, co widzisz na niebie, wcale nie musi być gwiazdą. Astronautki z NASA zgubiły torbę

Jeśli spojrzysz w niebo i wypatrzysz wyjątkowo jasny punkt, może nie być to gwiazda. W przestrzeni kosmicznej znajduje się torba z narzędziami, którą zgubiły astronautki z NASA podczas jednego z rutynowych spacerów kosmicznych. Jak ją dostrzec? Jest widoczna z powierzchni Ziemi.

Narzędzia latające po kosmosie - tego jeszcze nie było. To niezwykłe zjawisko jest efektem nieuwagi astronautek z NASA, a zdaniem ekspertów torba, która została pozostawiona w przestrzeni kosmicznej podczas rutynowych prac konserwacyjnych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, krąży obecnie wokół naszej planety. Jesteśmy w stanie zobaczyć to cudo bez specjalistycznego sprzętu? Istnieje duża szansa. 

Zobacz wideo Zaćmienie Słońca nad Ameryką (16.10) [Źródło: Reuters]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W kosmosie lata torba z narzędziami zgubiona przez NASA. Można ją pomylić z gwiazdą

Do wszelkich obiektów w kosmosie dołączyła torba, która unosi się w przestrzeni wokół Ziemi. Pakunek z narzędziami wyślizgnął się astronautkom Jasmin Moghbeli oraz Loral O'Harze i teraz może stać się niezwykle atrakcyjny dla miłośników podniebnych obserwacji. Jest ona na tyle jasna i duza, że istnieje możliwość, aby wypatrzyć ją z powierzchni naszej planety

Podczas tych czynności jedna torba z narzędziami została nieumyślnie zgubiona. Kontrolerzy lotu zauważyli torbę z narzędziami za pomocą zewnętrznych kamer stacji 

- informują przedstawiciele NASA, cytowani przez portal Well. Zdaniem Dave'a Dickinsona wielkość torby sprawi, że co prawda dostrzeżenie jej gołym okiem będzie niemożliwe, lecz wystarczy zwykła lornetka, aby móc cieszyć się tym wyjątkowym widokiem. Co ciekawe, Jonathan McDowell wyjaśnił również, że torba otrzymała nawet własną kategoryzację w amerykańskim systemie katalogowania sztucznych obiektów na orbicie, oficjalnie oznaczono ją jako 58229/1998–067WC. Skoro jest to sztuczny obiekt, czy może przysporzyć nam jakichkolwiek problemów? Eksperci wydali w tej sprawie komunikat. 

To nie jest gwiazda, lecz torba z narzędziami. Jeśli się postarasz, znajdziesz ją na niebie 

Torba aktualnie krąży sobie wokół Ziemi i dołączyła do grupy tzw. śmieci kosmicznych. Na szczęście - zdaniem specjalistów z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej - nie jest żadnym zagrożeniem dla pozostałych obiektów.

Kontrola misji przeanalizowała trajektorię torby i ustaliła, że ryzyko ponownego kontaktu ze stacją jest niskie, a załoga pokładowa i stacja kosmiczna są bezpieczne. Nie są wymagane żadne działania

- uspokajają eksperci. Ci, którzy chcieliby zobaczyć, jak prezentują się zgubione przez astronautki narzędzia, muszą najpierw dowiedzieć się kiedy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajdzie się dokładnie nad nimi. Aby to kontrolować, warto skorzystać ze specjalnej aplikacji NASA Spot the Station, która pozwala na śledzenie konkretnych obiektów. 

Więcej o: