Grudzień to miesiąc, w którym pojawia się wiele rankingów oraz zestawień. Niektóre z nich dotyczą np. Młodzieżowego Słowa Roku czy najczęściej wyszukiwanych haseł. Podsumowywana jest także praca naukowców, którzy w pocie czoła starają się zgłębiać tajemnice historii ziemi, odkrywać nowe ciała niebieskie czy opracowywać innowacyjne sposoby leczenia chorób. Wśród licznych rankingów pojawia się także ten doceniający pracę archeologów. Okazuje się, że polscy eksperci w tej dziecinie mają powody do dumy. Pewne odkrycie zostało uznane za jedno z najważniejszych w kończącym się właśnie roku. Czym polscy archeologowie zadziwili świat nauki?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O wyjątkowym wyróżnieniu dla Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. hab. prof. UW Artura Obłuskiego poinformowała 4 grudnia warszawska uczelnia. W opublikowanym przez nią komunikacie napisano, że uznany magazyn "Archaeology" (wydawany przez Archaeological Institute of America) ogłosił listę najdonioślejszych odkryć 2023 roku. Znalazł się na niej polski akcent dotyczący odkopania doskonale zachowanych oraz unikatowych malowideł ze Starej Dongoli (Sudan).
Stara Dongola (staronubijska Tungul) to stolica Makurii, jednego z najznamienitszych państw afrykańskiego średniowiecza. [...] Odkrycia dokonano podczas badań prowadzonych w ramach grantu Europejskiej Rady ds. Badań ERC Starting Grant: 'UMMA - Urban Metamorphosis of the community of a Medieval African capital city'
- czytamy na stronie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Na wyjątkowych malowidłach, które zostały odkryte w Sudanie, uwieczniono: Matkę Boską, Boga Prawiecznego, Archanioła Michała, Chrystusa i makuryckiego króla Dawida całującego dłoń Chrystusa. Świat nauki z miejsca zainteresował się dokonaniem archeologów. Wpłynęły na to, jak czytamy w komunikacie: "nieznane dotychczas w sztuce chrześcijańskiej przedstawienia ikonograficzne np. Marii, czy też bezpośredniego kontaktu między śmiertelnikiem a istotą nadprzyrodzoną".
Właśnie takie odkrycia - istotne dla nauki, a zarazem ciekawe dla szerokiego grona odbiorców, są wybierane przez redaktorów 'Archaeology' do publikowanego co roku w numerze grudniowym zestawienia 'Top 10'
- zauważa Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.