Jeśli wstajesz wcześnie rano, podziękuj za to swoim przodkom. Rannym ptaszkiem nie jesteś z przypadku

Niektórzy mają w zwyczaju wstawać z samego rana, w momencie, gdy inni śpią niemalże do południa. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem naukowców nie jest to przypadek. Odpowiadają za to nasze geny. Badania wykazały, że tzw. ranne ptaszki odziedziczyły swoje nawyki po neandertalskich przodkach.

Ludzkie DNA jest obiektem wielu badań. I choć przeprowadzono ich już naprawdę wiele, wciąż można mówić o licznych tajemnicach. Nowe odkrycie naukowców sugeruje, że geny odziedziczone od neandertalczyków, a więc naszych wymarłych krewnych, mają bezpośredni związek ze skłonnością do bycia rannym ptaszkiem. Wyniki ich analiz zostały opublikowane w naukowym czasopiśmie "Genome Biology and Evolution"

Zobacz wideo Paweł Grzesiowski: To jest nauka płynąca z pandemii - do społeczeństwa trzeba mówić, apelować o zrozumienie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje? Zasługa leży po stronie naszych przodków 

Wiele osób twierdzi, że we wspomnianym przysłowiu jest dużo prawdy. Ci, którzy mają tendencję do wczesnego wstawania z łóżka, zapewniają, że dzięki temu są znacznie bardziej produktywni, a w ciągu dnia mają czas zarówno na obowiązki, jak i przyjemności. Czy inni powinni brać z nich przykład? To pozostawiamy już do indywidualnej oceny, jednakże wszystko wskazuje na to, że nie dla wszystkich poranne pobudki mogą być tak samo łatwe. Według naukowców za określanie czasu snu i czuwania odpowiadają nasze zegary biologiczne w komórkach, które są powiązane z wieloma genami. Autorzy najnowszych badań twierdzą, że odkryli fragmenty kodu genetycznego przekazane poszczególnym osobom przez neandertalczyków, co ma bezpośredni wpływ na współczesne nawyki dotyczące snu. Neandertalczycy to wymarli przedstawiciele gatunku Homo. Eksperci szacują, że współcześni ludzie pochodzenia europejskiego lub azjatyckiego odziedziczyli od nich około 2 proc. swojego materiału genetycznego. Pierwszy Homo sapiens pojawił się około 300 tys. lat temu w Afryce. Z powodu migracji doszło do połączenia i wymiany genów z neandertalczykami i denisowianami. W związku z tym naukowcy postanowili przeprowadzić pewną analizę. Wykorzystali do tego elektroniczną bazę danych z Wielkiej Brytanii, zawierającą informacje zdrowotne i genetyczne setek tysięcy ludzi europejskiego pochodzenia oraz DNA kilku neandertalczyków, które pozyskali ze skamieniałych kości i zębów

Jeśli jesteś rannym ptaszkiem, masz to w genach. Ten nawyk przekazali ci neandertalczycy 

W czasie badań naukowcy wyodrębnili aż 246 genów odpowiadających za rytm dobowy organizmu. W wyniku dalszych analiz odkryli, że osoby, które posiadają określone warianty genu neandertalczyka, deklarują, że są tzw. rannymi ptaszkami, a więc wolą wstawać wcześnie rano. Właśnie dlatego badacze twierdzą, że niektóre fragmenty kodu genetycznego odziedziczone po naszych przodkach mają wpływ na rytm dobowy współczesnego człowieka. Okazuje się, że powiązań jest więcej. Naukowcy wyróżnili także inne cechy - dotyczące zdrowia - za które może odpowiadać kod genetyczny naszych przodków. Jest to m.in.:

  • zwiększona tolerancja na niski poziom tlenu na dużych wysokościach, 
  • większa podatność na niektóre choroby,
  • ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19).
Więcej o: