W sylwestra, jak co roku, wiele osób będzie puszczać sztuczne ognie. Niebo rozświetli się różnymi kolorami, a w całym kraju będzie huczeć od wystrzałów. Choć fajerwerki zakorzeniły się w noworocznej kulturze już lata temu, to niewielu osób wie, z czego są zrobione.
Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pierwsze pokazy sztucznych ogni odbywały się w Chinach na dworze cesarskim w XII wieku. Wykorzystywano wówczas do tego zwykły proch, który później w Europie służył jako proch strzelniczy. Z kolei w Polsce race wystrzelono po raz pierwszy najprawdopodobniej w 1566 roku, gdy urodził się Zygmunt III Waza. Polskiej szlachcie bardzo spodobała się ta forma rozrywki, dlatego z czasem fajerwerki stały się nieodłącznym elementem hucznych zabaw. Wystrzelono je m.in. w ramach uczczenia zwycięstwa pod Wiedniem w 1683 roku oraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Początkowo proch, wykorzystywany do stworzenia sztucznych ogni, uzyskiwano z połączenia miodu, siarki i saletry. Później zastąpiono miód węglem drzewnym. To właśnie proch, siarka i aluminium odpowiadają za charakterystyczny huk, który powstaje podczas spalania tlenków ołowiu i bizmutu. Z kolei gwizd, jaki słyszymy, gdy petarda leci w górę, jest wytwarzany poprzez dodanie kwasu galusowego, salicylanu sodu, benzoesanu potasu i kwasu pikrynowego.
To, co sprawia, że sztuczne ognie tak pięknie wyglądają na niebie, to ich kolor. Konkretne barwy uzyskuje się dzięki dodaniu jonów niektórych metali:
Choć puszczanie fajerwerków z okazji nadejścia nowego roku stało się już tradycją, to wiele osób rezygnuje z tego zwyczaju. Przede wszystkim petardy są niebezpieczne. Szpitale w sylwestra pękają w szwach od nagłych przypadków uszkodzeń ciała z powodu zbyt wcześnie wystrzelonych rac lub poparzeń. Sztuczne ognie stwarzają również zagrożenie dla zwierząt. W noc sylwestrową ginie wiele ptaków, a dzikie zwierzęta lub domowi pupile uciekają w popłochu przed hukiem wystrzałów, których nie rozumieją. Nim zakupisz fajerwerki na sylwestra zastanów się dwa razy, czy rzeczywiście potrzebujesz ich do dobrej zabawy.