W 2024 popatrz w niebo. Oto najpiękniejsze zjawiska astronomiczne nadchodzących miesięcy

2024 rok będzie pełen niesamowitych zjawisk astronomicznych. Już teraz warto chwycić za kalendarz i zapisać sobie daty niektórych z nich. Superksiężyc, zaćmienie Słońca i równonoc, to tylko niektóre z astronomicznych spektakli, które na nas czekają w nadchodzących miesiącach.

2024 rok opiewać będzie w niesamowite zjawiska astronomiczne. Warto wpisać sobie do kalendarza niektóre daty, by mieć pewność, że nie przegapimy tych pięknych spektakli. Co więcej, by obserwować większość z nich, nie będziemy musieli nawet sięgać po specjalistyczny sprzęt. Wystarczy dobre miejsce i dobra pogoda.

Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

Zaćmienie Słońca w 2024 roku. To nie jedyne zjawisko warte obserwacji

Nowy Rok już za nami, warto więc wyciągnąć swoje kalendarze i zapisać sobie najważniejsze daty, jeśli chodzi o zjawiska astronomiczne. Większości z nich nie chcemy ominąć, ponieważ mogą się okazać jedynym takim wydarzeniem w całym naszym życiu. Pierwszą datą będzie 20 marca. W ten dzień przypada równonoc wiosenna. Słońce wejdzie dokładnie na wschodzie, a zajdzie dokładnie na zachodzie. Następne zjawisko pojawi się zaledwie 4 dni później. 24 marca będziemy mogli obserwować Merkurego - najmniejszą planetę Układu Słonecznego - który pojawi się wysoko nad horyzontem. Będzie on położony najdalej jak to możliwe od Słońca na wschód, w pozycji nazywanej największą elongacją wschodnią. Niesamowite wydarzenie będzie miało miejsce natomiast 8 kwietnia 2024 roku. Wówczas będziemy mogli być świadkami całkowitego zaćmienia Słońca. Tego dnia Księżyc znajdzie się bezpośrednio pomiędzy Ziemią a Słońcem. 5 lipca natomiast o godzinie 6:06 naszego czasu Ziemia będzie w aphelium. Oznacza to, że położenie naszej planety będzie najbardziej oddalone od słońca w całym roku. 12 sierpnia z kolei na nocnym niebie pojawi się deszcz Perseidów, czyli jedno z najbardziej lubianych zjawisk. Ten dzień będzie punktem kulminacyjnym tego zjawiska.

Superksiężyc 2024 pojawi się aż trzykrotnie na nocnym niebie. Nie każde zjawisko ma konkretną datę

To jednak nie wszystko, czym zaskoczy nas niebo w 2024 roku. 18 września obserwować będziemy mogli zjawisko superksiężyca. Jest to pełnia zupełnie inna niż wszystkie. Tego dnia nasz satelita będzie znajdować się znacznie bliżej Ziemi niż zazwyczaj. Dzięki temu będzie o około 10 proc. większy. W tym roku zobaczymy Księżyc w takim wydaniu trzy razy - 18 września, 17 października i 15 listopada. 13 grudnia 2024 roku czeka nas natomiast deszcz Geminidów. Choć przyćmi go odrobinę pełnia księżyca, to wciąż jest to zjawisko warte obserwacji. Nie wszystkie spektakle jednak można powiązać z konkretną datą. Na przykład Słońce zwiększa swoją aktywność magnetyczną, zbliżając się do szczytu w 2024 lub 2025 roku. Dzięki temu będzie można zaobserować - w odpowiedni i bezpieczny sposób - wiele plam słonecznych na powierzchni gwiazdy. Co więcej, burze słoneczne mogą wywołać zorze polarne na Ziemi. W kwietniu będzie można również zaobserwować również Kometę 12P/Pons-Brooks podczas zaćmienia.

Więcej o: