Najpopularniejsze piosenki świata mają punkt wspólny. Wszystkie są świetne i nieszczęśliwe

Czy muzyka ma związek z ludzkim zachowaniem? Zdaniem naukowców najpopularniejsze utwory kształtują naszą rzeczywistość i wpływają na nawiązywane relacje. O jaką muzykę chodzi? Chcemy miłości, a jednocześnie ciągnie nas do zmartwień i rozczarowań.

Jak podaje Serwis F5, naukowcy doszli do wniosku, że teksty większości najpopularniejszych piosenek odnoszą się do relacji między dwojgiem ludzi. Chodzi jednak o utwory, w których porusza się temat niepewnej miłości, staruchu przed przywiązaniem oraz związanej z tym samodestrukcji

Zobacz wideo W "Uwierz w ducha" jest wyjątkowa scena z wyjątkową piosenką. Pierwszą taką w historii muzyki

Najlepsze piosenki świata nawiązują do smutku. Właśnie takich pragniemy słuchać

Najnowsze badania zostały opublikowane na łamach "Psychology of Music", a wynika z nich, że aż 86,2 proc. popularnych piosenek o relacjach międzyludzkich nie dotyczy miłości jak z bajki, lecz takiej, która przynosi wiele cierpienia, zmartwień i wiąże się z niemałym stresem. W związku z tym, naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga w Utah zaczęli się zastanawiać, czy takowe teksty mogą mieć wpływ na zachowanie i funkcjonowanie młodych ludzi. Pod lupę wzięli właśnie tę grupę, ponieważ wiele badań wskazuje, że to jej przedstawiciele najmocniej reagują na tego typu bodźce. Często jest to nieświadome działanie wynikające z intensywnego kontaktu z takimi, jak i podobnymi treściami. Co więcej, w tym okresie człowiek rozwija się bardzo szybko i stale zmienia swoje zachowania i nawyki. Czy muzyka również się do tego przyczynia? Eksperci sprawdzili to na podstawie listy "Top Year End Chart Hot 100 Songs of 2019" stworzonej przez "Billboard". Okazuje się, że wszystkie te teksty mogą potencjalnie kształtować zachowania, nawyki oraz oczekiwania nastolatków wobec własnych relacji. Już wiadomo, jakie mają wzorce. 

Piosenki o miłości definiują nasze związki w prawdziwym życiu? Może być kiepsko 

Ta analiza potwierdziła, że w piosenkach o miłości dominują teksty o strachu przed przywiązaniem, traumach z przeszłości oraz niepewnych relacjach. Najczęściej pojawiał się wątek ucieczki od partnera oraz braku zaufania (33,3 proc.). Na drugim miejscu z wynikiem 27,6 proc. znalazły się utwory nawiązujące do jednostronnej miłości, niepewności, wątpliwości wobec samego siebie oraz bólu po stracie bliskiej osoby. Aż 1/4 tekstów łączyła w sobie wszystkie te tematy. Zaledwie 8 proc. piosenek mówiło o bezpiecznym stylu przywiązania, a 5 z nich (5,8 proc.) naukowcy uznali za neutralne. Co ciekawe, to w utworach rapowych, hip-hopowych i R&B najczęściej przewija się negatywne spojrzenie na bliskość oraz emocjonalne połączenie z drugą osobą. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA