Ocean skrywa w swoich mrokach wiele tajemnic. Niektóre z nich możemy czasami podziwiać, ale są to wyjątkowo rzadkie przypadki. W związku z tym o głębinowych zwierzętach zazwyczaj niewiele wiemy. W przypadku Bathypterois grallator zdecydowanie większe szanse mamy na spotkanie larwy ryby, choć i tak musi nam dopisać sporo szczęścia. Jeśli jednak już tak się stanie, doświadczenie to na pewno zapadnie w naszą pamięć na zawsze.
O wyjątkowości spotkania larwy Bathypterois grallator miała okazję przekonać się instruktorka nurkowania, Frida Yolotzin. Na to niezwykłe stworzenie natrafiła u wybrzeży Cozumel w Meksyku na początku grudnia zeszłego roku, a nagraniem spotkania podzieliła się na swoim Instagramie.
Podczas wczorajszego nurkowania moją uwagę przykuło kolorowe odbicie. Była to niezwykle piękna ryba podpływająca do góry i odbijająca nasze światła w surrealistyczny sposób. To najcudowniejsze stworzenie, jakie kiedykolwiek widziałam
- napisała Frida w poście. Larwy bathypterois grallator są częściej spotykane przez nurków, ponieważ prądy wynoszą je bliżej powierzchni wody. Ich duże zaokrąglone płetwy upodabniają je do meduzy, co stanowi ochronę przed drapieżnikami. Z wiekiem larwy migrują w głąb oceanu, aby w końcu spędzić resztę życia przy samym dnie. Nawiązała do tego też Frida, twierdząc, że prawdopodobnie byli jedynymi ludźmi, których ten konkretny osobnik spotka. A jak się zmieni, gdy dorośnie?
Bathypterois grallator w języku angielskim jest nazywany "tripod fish", co jest dość trafne, gdyż ryba faktycznie wygląda trochę, jakby stała na statywie. Dorosłe życie spędza na głębokości do 6000 metrów. Jak dowiadujemy się ze strony australiangeographic.com.au, tripod fish osiąga do 30 centymetrów długości, a jej "nogi" aż do metra. W rzeczywistości jednak są to przekształcone płetwy piersiowe i ogonowa, które służą jako podpory podczas polowania. Podobnie jak większość zwierząt głębinowych, tripod fish jest niemal całkowicie ślepa, więc nieruchome oczekiwanie na zdobycz, która sama wpłynie do jej pyska, jest najskuteczniejszą metodą zdobywania pożywienia. Płetwy opierające się na dnie pomagają rybie znaleźć się na optymalnej wysokości i zapewniają stabilność. Dodatkowo pozwalają wyczuć wibracje zbliżającej się ofiary.