Spektakularne odkrycie 8-latki. Tych ataków nie byli w stanie wyjaśnić nawet naukowcy. Niebywałe

Ciekawość kilkuletniej dziewczynki doprowadziła do odkrycia, którego wcześniej nie dokonał żaden naukowiec. Dziś o jej eksperymencie na ptakach mówi cały świat, ponieważ są to pierwsze tego typu obserwacje. Do jakich wniosków doszła? Chodzi o ataki zwierząt na ludzi.

Media z całego świata rozpisują się na temat odkrycia 8-letniej Emmy Glenfield z Australii. Dziewczynka podczas spaceru w Górach Błękitnych zaobserwowała dość dziwne zachowanie u jednego z ptaków, a dokładniej dzierzbowrona. Ciekawość nie pozwoliła jej o tym zapomnieć, przez co podjęła się eksperymentu, o jakim nie myśleli nawet najwięksi eksperci od zwierząt. Dzięki temu nauka poszła o krok do przodu. 

Zobacz wideo Papugi bez problemu radzą sobie z łamigłówkami

8-latka przeprowadziła eksperyment na ptakach. W badanie zaangażowała ponad 30 tys. ludzi  

Emma uczęszcza do trzeciej klasy szkoły podstawowej i mieszka w niewielkiej wiosce w Górach Błękitnych, które należą do pasma górskiego w Nowej Południowej Walii w Australii. Pewnego dnia zauważyła ptaka, który wykazywał dużą agresję wobec innych zwierzą, a także ludzi. Za namową mamy zaczęła prowadzić dziennik, w którym zapisała swoje obserwacje. Z pomocą Kristy Glenfield stworzyła również ankietę terenową dla okolicznych mieszkańców oraz użytkowników internetu z całego świata. Łącznie zebrała 150 odpowiedzi od swoich "sąsiadów" oraz 30 tys. od osób z innych części globu. Jak podaje serwis Nauka w Polsce, ci musieli udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące wieku, wzrostu, wagi, swojej fryzury, no i oczywiście odniesionych obrażeń w wyniku ataku obserwowanych przez nią ptaków. Choć niektóre z nich wydawały się mało znaczące, to uzyskane wyniki pozwoliły jej na wysnucie zaskakujących wniosków

8-letnia dziewczynka lepsza od naukowców. Wie, dlaczego sroki atakują ludzi

Analiza Emmy to coś zupełnie nowego w świecie nauki, ponieważ żaden naukowiec nie podjął się wcześniej podobnych badań. 8-latka doszła do wniosku, że ataki ptaków na ludzi nie są przypadkowe i zależą od ilości włosów na głowie. Z odpowiedzi respondentów wynikało, że znacznie częściej atakowani są postawni mężczyźni, którzy są łysi lub mają bardzo cienkie włosy. To spore zaskoczenie, ponieważ do tej pory nikt nie zwrócił uwagi na związek między agresywnym zachowaniem srok a wyglądem ludzi. Duża próba badawcza powoduje, że wyniki uzyskane przez Emmę można uznać za bardzo wiarygodne - zapewniła 99-procentowy poziom ufności i 1-procentowy margines błędu. Na tym sukcesy 8-latki się nie kończą. Niedługo później dziewczynka wzięła udział w konkursie NSW Investigating with Mathematics i w swojej kategorii wiekowej pokonała wszystkich uczniów z Australii. 

Więcej o: