Tegoroczne zorze polarne piękne jak nigdy dotąd. Takiego spektaklu jeszcze nie mieliśmy

Zorze polarne to jedno z ulubionych zjawisk wszystkich miłośników podniebnych obserwacji. Ci, którzy myślą, że mieszkańcy Polski nie mają szans na ich "załapanie", są w wielkim błędzie. Ten rok przyniesie nam wiele niespodzianek, jakich już dawno nie było dane nam doświadczyć.

Serwis Wprost poinformował, że rok 2024 będzie "rekordowy pod względem obserwacji zorzy polarnej". Co to oznacza? Tym razem by zobaczyć ją na własne oczy, nie trzeba planować wycieczki na Islandię. Zjawisko ma być wyjątkowo silne i dobrze widoczne nawet i w Polsce. 

Zobacz wideo Niecodzienne zjawisko nad gdańską Wyspą Sobieszewską: chmura szelfowa

Zorza polarna w Polsce 2024. Słońce jest wyjątkowo aktywne 

Zorza polarna to zjawisko atmosferyczne, które występuje w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi. Ten niezwykły i widowiskowy twór świetlny wywoływany jest przez Słońce. Najczęściej występuje w okolicach bieguna północnego i południowego, dlatego wiele osób decyduje się na podróże do Islandii lub Skandynawii. Niestety, nie wszyscy są w stanie sobie na to pozwolić, dlatego tak bardzo marzą o tym, aby w końcu móc zobaczyć to "u siebie". W przypadku naszego kraju jest to możliwe, jednakże zjawisko występuje dość rzadko. Jest jednak nadzieja, ponieważ eksperci zapowiadają, że rok 2024 będzie nieco inny od pozostałych. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem to zjawisko będzie można zaobserwować również w Europie, podobnie jak w 2023. W listopadzie ubiegłego roku niebo mieniło się kolorami od południowej Anglii aż po Słowenię. Dzień wcześniej naukowcy zaobserwowali dużą erupcję na powierzchni Słońca.

Pojawienie się koronalnego wyrzutu masy (CME) - wyrzucenie plazmy i pola magnetycznego z najbardziej zewnętrznej warstwy atmosfery słonecznej - może spowodować rozszerzenie pierścienia

- czytamy w serwisie Wprost. Właśnie to powoduje przeniesienie zorzy polarnej na niższe szerokości geograficzne. Czy tak będzie i tym razem? Już teraz mówi się wyjątkowo dużej aktywności Słońca. 

Zorza polarna Polska - to nie mit. Rok 2024 może być przełomowy 

Według ekspertów szanse na zobaczenie zorzy polarnej w Polsce w 2024 roku znacznie wzrosły. Największe prawdopodobieństwo uświadczenia tego zjawiska będzie w okolicach równonocy w marcu i październiku. Za to wszystko ma odpowiadać Słońce, które staje się coraz bardziej aktywne i jednocześnie sprawia, że wszelkie spektakle zorzy są znacznie jaśniejsze i docierają do innych regionów świata. Wysoka aktywność naszej gwiazdy wynika z tego, że co 11 lat pole magnetyczne Słońca zmienia swoje położenie - odwraca się. To będzie miało miejsce na przestrzeni 2024 i 2025 roku, dlatego eksperci stale obserwują wzrost liczby "plam słonecznych", za pomocą których określa się aktywność Słońca. To wszystko sprawia, że występujące w tym roku zorze polarne będą nieco okazalsze, niż te, które występowały w ciągu ostatnich kilku lat. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA