Tak sztuczna inteligencja pomaga w pracy naukowcom. Teraz AI ogląda zdjęcia w poszukiwaniu fok

Analiza zdjęć lotniczych to żmudne i wymagające zajęcie, które do niedawna musieli wykonywać ludzie. Teraz zastąpią ich w tym maszyny, a dokładniej sztuczna inteligencja, która znacznie szybciej wykryje pożądany obraz. Z takiego rozwiązania od niedawna korzystają badacze fok.

Zespół holenderskich naukowców wytrenował Sztuczną Inteligencję do pomocy w analizie zdjęć lotniczych. AI ma za zadanie poszukiwanie fok, liczenie stada oraz rozróżnianie gatunków. Dzięki temu ich praca jest wykonywana znacznie szybciej, a badania morza przeprowadzane są z większą dokładnością. Na czym dokładnie polega zadanie programu?

Zobacz wideo Co zmieni w naszym życiu rozwój polskiego AI?

Sztuczna Inteligencja zastępuje ludzi w pracy. Analizuje zdjęcia i pomaga naukowcom liczyć foki

Teraz sztuczna inteligencja już nie tylko wygeneruje urocze zdjęcie foki, ale i pomoże naukowcom podczas badań morskich zwierząt. Zespół holenderskich badaczy wyszkolił bowiem program do analizowania fotografii lotniczych i satelitarnych. Do tej pory przeglądaniem nagrań i zdjęć zajmowali się ludzie. Było to wyjątkowo żmudne i czasochłonne zajęcie, wymagające sporej spostrzegawczości. Sztuczna Inteligencja ma za zadanie przyspieszyć ich pracę, między innymi licząc foki oraz rozróżniając ich gatunki. Projekt naukowców z Królewskiego Instytutu do spraw Badań Morza z pewnością zaskakuje, ale trzeba przyznać, że ich praca jeszcze nigdy nie mogła być tak łatwa, jak będzie teraz. Dotychczas korzystając ze zdjęć satelitarnych, ręcznie liczyli oni foki, zamieszkujące tereny Morze Wattowego. Teraz robi to za nich komputer, poinstruowany jedynie prostą komendą.

Zbiór tych fotografii wprowadziliśmy do komputera, dając mu takie zadania, jak: "znajdź 50 szarych fok, które zobaczyliśmy na tym zdjęciu". Pozwoliło nam to wytrenować program tak, aby rozpoznawał i liczył foki.

– chwali Sztuczną Inteligencję Jeroen Hoekendijk, autor badania, cytowany przez Wageningen University. Okazuje się jednak, że program potrafi wykonać znacznie więcej rzeczy.

AI działa przy badaniach fok. Naukowcy są pod wrażeniem szybkości i trafności programu

Wytrenowana przez badaczy sztuczna inteligencja poza liczeniem zwierząt, rozróżnia także ich gatunki. Co ciekawe, ludzie nie są w stanie często tego zrobić ze względu na niską jakość zdjęć, na których nie widać charakterystycznych cech fok. AI jednak rozpoznaje je dzięki rozproszeniu, w jakim pojawia się grupa. Foki szare żyją bowiem w bardziej zbitych stadach niż foki pospolite.

Na podstawie tych rodzajów rozkładu przestrzennego możemy teraz rozpoznawać gatunki i liczyć osobniki na obrazach, których rozdzielczość jest zbyt mała, aby zwierzęta dało się rozróżnić na podstawie ich zewnętrznych cech.

– tłumaczy Jeroen Hoekendijk. Dodaje również, że dzięki temu zespół naukowców może szukać i liczyć foki na dużo większą skalę. Z pewnością w przyszłości planują także dalsze poszerzenie możliwości Sztucznej Inteligencji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA