Ta jedna rzecz podpowie, jak długo będzie żył twój psiak. Szukaj jej na pyszczku. Jest charakterystyczna

Na łamach czasopisma "Scientific Reports" opublikowane zostały nowe badania dotyczące średniej długości życia naszych pupili. Wyniki zaniepokoiły właścicieli jednej z najpopularniejszych ras. Według naukowców ta cecha fizyczna może być wyznacznikiem krótszego życia.

Jak mówi stare powiedzenie, pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nic więc dziwnego, że każdy z nas chciałby, by jego pupil żył jak najdłużej. Często prowadzone są najróżniejsze badania dotyczące średniej długości życia psiaków. W niedawnym przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii odkryto coś nowego. Chodzi o cechę fizyczną, która może wpłynąć na długość życia czworonoga.

Zobacz wideo „O psie, który jeździł koleją" [ZWIASTUN]

Ile żyją psy? Właściciele popularnej rasy są zaniepokojeni

Niedawno w czasopiśmie "Scientific Reports" pokazały się wyniki badań. Analiza została przeprowadzona na przeszło 584 tysiącach psów w samej Wielkiej Brytanii. Rezultaty badań mogą być niepokojące dla właścicieli jednej z najpopularniejszych ras psów - buldogów francuskich. Okazuje się bowiem, że psiaki ze spłaszczonymi pyskami i małymi nosami żyją średnio znacznie krócej niż psy z dłuższą twarzą i większymi pyskami. Buldogi francuskie słyną w końcu z ich spłaszczonej mordki i niewielkiego noska. Główna autorka badania, Kirsten McMillan stwierdziła:

Średniej wielkości samiec o płaskiej twarzy, jak buldog, ma trzy razy większe szanse na przeżycie krótszego życia niż mała samica o długiej twarzy, jak jamnik miniaturowy czy chart włoski

W badaniu zbadano dane dotyczące 155 ras, a także popularnych mieszanek. Choć większość właścicieli buldogów francuskich zdaje sobie sprawę, że ich psy nie żyją tak długo, jak przeciętne psiaki, to naukowcy wyliczyli, że średnia długość życia tej rasy jest jedna z najniższych i wynosi zaledwie 9.8 lat. Jeśli chodzi o inne rasy o krótkich nosach jak buldogi angielskie i mastify, to średnia długość życia wynosiła odpowiednio 9.3 i 9 lat. McMillan stwierdziła, że ich badania pokazują ludziom, że te psy nie radzą sobie za dobrze. 

Długość życia ras psów. Badacze nie podają, dlaczego pupile ze spłaszczonymi pyszczkami żyją krócej

Dan O'Neill, profesor nadzwyczajny w Royal Veterinary College w Londynie w oświadczeniu na temat badań napisał, że podkreślają one główne problemy zdrowotne, ujawniając, że psy o spłaszczonej twarzy żyją około półtora roku krócej niż inne. Spaniele kontynentalne - Papillony żyły 14.5 roku, podczas gdy zdrowy Shiba Inu mógł pozostać w domu jako zwierzę domowe przez prawie 15 lat. Jak jednak wiadomo, zawsze musi być wyjątek potwierdzający regułę. Lhasa Apsos, z małymi nosami i małymi, rozczochranymi twarzami, żyją średnio 14 lat. Naukowcy na tę chwilę nie mogą wyjaśnić, dlaczego pupile o krótszych twarzach żyją krócej, ale spekulują, że ich małe nosy powodują problemy z oddychaniem, które prowadzą do innych wad zdrowotnych. Zanim jednak wpadniemy w panikę, warto pamiętać, że badacze biorą pod uwagę wiele czynników, które determinują średnią długość życia psa. Na przykład samice psów żyją dłużej niż samce, podczas gdy fizycznie mniejsze rasy na ogół przeżywają dużej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA