Ma 7 metrów i 250 kilogramów. Naukowcy odkryli nowy gatunek węża. Bestia powala swoimi rozmiarami

Zespół biologów odkrył najcięższy gatunek węża na świecie. Znaleziony w Ameryce Południowej gad nie dość, że waży kilkaset kilogramów, to może mieć aż siedem metrów długości. To niemały przełom, ponieważ do tej pory uważano, że istnieje wyłącznie jeden gatunek tych gigantów.

Badania prowadzone przez międzynarodowy zespół biologów w północnej części Amazonii pozwoliły na dokonanie niezwykłego odkrycia. Naukowcy stanęli oko w oko z dotychczas nieznanym człowiekowi gatunkiem węża. Anakonda zielona jest jednym z mieszkańców Ameryki Południowej i budzi niemały postrach, głównie ze względu na swoje rozmiary. Wszystko wskazuje na to, że w przyrodzie istnieje jeszcze jeden gatunek, którego również można nazwać gigantem

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Jest nowy gatunek węża. Naukowcy są w szoku: Wygląda, jak anakonda, lecz ma inne DNA

Najnowszym odkryciem pochwalił się między innymi holenderski biolog Freek Vonk. Z jego opinii wynika, że odnaleziony wąż niezwykle przypomina wyglądem słynną anakondę, jednak posiada zupełnie inne DNA. Nieznany dotąd gad otrzymał nazwę Eunectes akayima - słowo "akayima" pochodzi z kilku rdzennych języków północnej części Ameryki Południowej i oznacza nic innego, jak "wielki wąż". Nazwano go w ten sposób, ponieważ jego rozmiary porównywalne są z tymi, jakie osiągają anakondy zielone. Do tej pory uważano, że anakonda jest jedyna i nie dzieli się na gatunki, jednakże wszystko wskazuje na to, że przyroda ukrywa przed nami niejeden skarb

To było zaskoczenie, ale patrząc z perspektywy czasu, nie powinno być

- powiedział "Newsweekowi" jeden z uczestników projektu, Bryan G. Fry. Znany nam gatunek anakondy występuje w całej Amazonii, natomiast ten nowo odkryty zamieszkuje północną część Ameryki Południowej, a więc Ekwador, Kolumbię, Wenezuelę, Trynidad, Gujanę, Surinam i Gujanę Francuską. Od swojej "kuzynki" różni się czymś jeszcze. 

Gigantyczny wąż, jakiego świat jeszcze nie widział. Ma prawie 10 metrów 

Eunectes akayima bardzo przypomina anakondę, ponieważ jest zielona lub brązowa, a na jej ciele pojawiają się liczne plamy. Wąż może mierzyć aż siedem metrów długości i ważyć nawet 250 kilogramów, przez co jest niezwykle silny i stanowi duże zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt. Zarówno Freek Vonk, jak i Bryan Fry nie mogą uwierzyć w to, jak różne genetycznie są te dwa gatunki, choć ich wygląd wcale na to nie wskazuje. Przeprowadzone badania ukazały, że DNA Eunectes akayima różni się od anakondy zielonej aż o 5,5 proc. Choć niektórym może wydawać się, że jest to niewiele, to nasze DNA od tego, którym charakteryzują się szympansy, różni się zaledwie o 2 proc. Odkrycie zostało opisane na łamach pisma "Diversity", a w badaniach wzięło udział 15 naukowców. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA