Naukowcy sprawdzili, po kim dziecko dziedziczy inteligencję. Wiele osób może to zaskoczyć

Naukowcy postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące inteligencji dziecka. Okazuje się, że dziedziczy ją po jednym z rodziców. Co więcej, nie tylko iloraz inteligencji opiekuna ma wpływ na zdolności pociechy. Jakie czynniki mają na to wpływ? Badacze już to wiedzą.

Inteligencja to dość szeroki termin, który obejmuje takie zdolności umysłowe jak odpowiednia analiza, logika, rozumowanie, adaptacja do zmian w otoczeniu, rozwiązywanie problemów, kreatywność, wykorzystywanie zdobytej wiedzy i wiele innych. Przez lata spierano się o to, skąd się tak naprawdę bierze. Niektórzy twierdzą, że dziedziczy się ją po rodzicach lub dziadkach, jednakże zdaniem innych nie tylko geny mają na to wpływ. Zatem od czego zależy inteligencja człowieka? Naukowcy postanowili to sprawdzić

Zobacz wideo Wybitna polska sportsmenka już wkrótce zostanie mamą. "Nie jest to łatwy stan, boję się porodu"

Naukowcy zbadali, od czego zależy inteligencja dziecka. Duży wpływ ma matka 

Badania naukowca Roberta Lehrke potwierdzają, że o inteligencji człowieka decydują geny znajdujące się na chromosomie X. Co to dokładnie oznacza? Badacze z Glasgow przeprowadzili badania na grupie 12 tysięcy osób w wieku od 14 do 22 lat. Analiza otrzymanych wyników pozwoliła im stwierdzić, że w tym przypadku najważniejszy jest iloraz inteligencji matki, gdyż to właśnie ona w dużej mierze jest odpowiedzialna za przekazywanie dzieciom danego genu. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie, takie wnioski nie powinny być zaskakujące, a ma to związek z więzią, jaką rodzicielka nawiązuje ze swoją pociechą. Ta aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne między innymi za procesy pamięciowe oraz zdolność do uczenia się. Zaspokojenie potrzeb emocjonalnych dziecka powoduje aż 10 proc. wzrost hipokampu - części mózgu odpowiadającej za pamięć oraz przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Naukowcy zauważają jednak, że w tym przypadku ogromne znaczenie ma okres życia płodowego, ponieważ właśnie wtedy kształtuje się układ nerwowy dziecka. Chociaż uważa się, że to matka ma większy wpływ na inteligencję dziecka niż ojciec, jest jeszcze kilka innych czynników, które o tym decydują.

Po kim dziecko jest tak inteligentne? To nie tylko dziedziczenie  

Z badań ekspertów wynika, że inteligencja dziecka jest uzależniona od genów przekazanych przez rodziców zaledwie w 40-60 proc. Na jego rozwój i postrzeganie świata mają wpływ również inne czynniki. Istotne są między innymi kwestie ekonomiczne, społeczne i środowiskowe, jakich doświadcza podczas dorastania oraz indywidualne cechy osobowości. Duże znaczenie ma także obecność ojca oraz jego dobre relacje z dzieckiem. W związku z tym, że wiele zależy od okresu życia płodowego, wpływ ma również zachowanie matki w ciąży, w tym jej sposób odżywiania, nawyki oraz ilość stresu, jakiego doświadcza. To potwierdza, że inteligencja dziecka w dużej mierze zależy od genów matki, jednakże wpływ na nią ma zarówno ojciec, jak i liczne czynniki zewnętrzne. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA