Napoje zero i light nie są tak zdrowe, jak sądzisz. Naukowcy odkryli niepokojące skutki ich picia

Napoje zero cukru są chętnie wybierane przez osoby będące na diecie lub chcące po prostu zadbać o swoje zdrowie. Okazuje się jednak, że wiąże się z nimi też ryzyko. Pod pewnym względem są nawet bardziej niebezpieczne niż napoje słodzone. Z jakimi problemami dokładnie się to wiąże?

Produkty typu light czy zero cukru mają stanowić alternatywę dla popularnych napojów gazowanych. Ich producenci przekonują, że pomogą nam utrzymać smukłą sylwetkę, mają lepszy wpływ na nasz organizm, a jednocześnie smakują tak samo dobrze, jak wersje słodzone. Niestety ich picie może nas słono kosztować, przy czym nie chodzi tu wcale o sam zakup, a konsekwencje w przyszłości.

Zobacz wideo Na co powinny być przeznaczone pieniądze z podatku od cukru?

Czy napoje bez cukru są zdrowe? Alarmujące wyniki badań naukowców

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców w Szanghaju w Chinach wykazało, że spożywanie w ciągu dnia dwóch litrów napojów dietetycznych lub innych sztucznie słodzonych może zwiększyć ryzyko niebezpiecznego nieregularnego bicia serca aż o 20 proc. w porównaniu z osobami, które w ogóle ich nie piją. Chodzi tu o migotanie przedsionków, które jest jednym z najczęstszych zaburzeń rytmu serca. Ryzyko jego wystąpienia zwiększa się z wiekiem, ale duże znaczenie mają też inne aspekty.

Niektóre rzeczy, na które nie mamy wpływu, to genetyka i wiek, co również jest dużym czynnikiem ryzyka. Inne z kolei możemy kontrolować, a jest to palenie, nadciśnienie, niekontrolowany bezdech senny, otyłość i odżywianie

- wyjaśnia w rozmowie z "The Guardian" Theodore Maglione, adiunkt medycyny i kardiolog specjalizujący się w chorobach układu krążenia i zaburzeniach rytmu serca w szpitalu Robert Wood Johnson University w New Jersey. Wyniki te są jeszcze bardziej niepokojące, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że słodzone napoje zwiększają ryzyko wystąpienia migotania przedsionków "tylko" o 10 proc. W badaniu wykazano również, że picie około szklanki dziennie czystego niesłodzonego soku zmniejsza to ryzyko o osiem proc. Czemu jednak migotanie przedsionków jest niebezpieczne?

Jak "uspokoić" migotanie przedsionków? W ten sposób zadbasz o swoje zdrowie

Migotanie przedsionków może prowadzić do udarów, zakrzepów krwi i innych powikłań związanych z sercem. Jak zostało to już wspomniane, grupą wysokiego ryzyka są zwłaszcza osoby starsze, po 65. roku życia, ale objawy mogą wystąpić też w młodszym wieku, więc nie należy ignorować tego problemu.

Jeśli poczujesz jakiekolwiek objawy nieregularnego bicia serca lub kołatania serca, zwróć się o pomoc lekarską. Zazwyczaj dzięki wcześniejszej interwencji możemy skuteczniej leczyć i zapobiegać takim schorzeniom jak udar

- przekonuje Maglione. Zgodnie z danymi NFZ, na które powołuje się portal ezdrowie.gov.pl, w 2022 roku odnotowano w Polsce 73,9 tysięcy przypadków udaru niedokrwiennego mózgu. Jeśli chcemy uniknąć migotania przedsionków, powinniśmy wyeliminować z naszej diety nie tylko napoje zero i light, lecz także produkty bogate w tłuszcze i cholesterol. Ponadto korzystne dla naszego zdrowia będą ćwiczenia fizyczne i utrzymywanie prawidłowej wagi ciała.

Więcej o:
Copyright © Agora SA