Równy podział obowiązków domowych w związku? Kobiety pracują o wiele więcej. Ile kosztuje ich praca?

Ile warta jest praca w domu? Choć mało kto dostaje pieniądze za wykonywanie domowych obowiązków, to jak najbardziej można tę wartość wyliczyć. W końcu czas to pieniądz. Zdradzamy, jak wygląda to w Stanach i w Polsce, a także jakie różnice można zauważyć, gdy uwzględnimy podział obowiązków w związku.

Temat obowiązków domowych w kontekście związków budzi sporo emocji. Z jednej coraz więcej mówi się o równym podziale, z drugiej natomiast wciąż powszechne jest przekonanie, że to kobiety zajmują się większością rzeczy. Jak zatem jest w rzeczywistości i kto w związku z tym traci więcej przez darmową pracę w domu?

Zobacz wideo Marcelina Zawadzka mówi, dlaczego w końcu układa jej się w związku

Podział obowiązków w związku wpływa na wartość traconego czasu. Domowa praca kobiet jest znacznie cenniejsza

Podziałowi obowiązków domowych w Stanach Zjednoczonych przyjrzała się firma oferująca usługi sprzątające Homeaglow. Użyto do tego wyników ankiety dotyczącej wykorzystania czasu pracy przeprowadzonej przez Biuro Statystyki Pracy i dane o stawce godzinowej obowiązującej w USA. Jak dowiadujemy się z opublikowanego artykułu, przeciętny Amerykanin poświęca na obowiązki domowe średnio 34 minuty dziennie, co przekłada się na 19,69 dolarów. Jeśli jednak uwzględnimy podział na płeć, okazuje się, że mężczyźni na prace domowe tracą średnio 19 minut dziennie, czyli 10,71 dolarów, a w przypadku kobiet wartości te wynoszą odpowiednio 49 minut i 28,33 dolary. Oznacza to, że w skali roku kobiety pracują aż o 186,1 godzin więcej, co przekłada się na 6432 dolary. Różnica ta jest zatem naprawdę duża, a przeliczenie jej na pieniądze pozwala jeszcze lepiej zrozumieć skalę problemu. A jak wygląda to w Polsce?

Jak powinien wyglądać podział obowiązków w domu? Przekonania a rzeczywistość w polskich domach

W naszym kraju podobne badania przeprowadzono w 2018 roku na zlecenie marki Indesit, a na ich wyniki powoływał się m.in. "Wprost". Badani mogli wówczas zadeklarować, ile czasu dziennie poświęcają na obowiązki domowe. W przypadku kobiet aż 44 proc. osób zaznaczyło przedział od dwóch do pięciu godzin. U mężczyzn dominował przedział od jednej do dwóch godzin, a odpowiedzi tej udzieliło 55 proc. respondentów. Zakładając, że wyniki te byłyby podobne obecnie, większość kobiet traci dziennie przez darmową domową pracę 138,5 złotych, a mężczyźni 55,4 złote.

Powyższe założenie potwierdzają badania przeprowadzone w 2023 roku przez IRCenter dla marki Sidolux na grupie 1000 osób. Wykazały one, że przeciętny Polak na domowe obowiązki poświęca 14 godzin w tygodniu. Choć opublikowane wyniki nie uwzględniają dokładnego podziału na płeć, to tu ponownie podkreślono, że różnica ta występuje.

Kobiety częściej niż mężczyźni zajmują się domem. Rzadziej deklarują również poczucie, że taki podział jest sprawiedliwy. [...] Wykonują same wiele codziennych, czasochłonnych prac takich jak gotowanie, mycie toalety czy prasowanie. Częściej też jako jedyna osoba w domu myją okna i kupują detergenty

- czytamy w oficjalnych materiałach prasowych. Co ciekawe, w tym samym badaniu prawie 90 proc. osób stwierdziło, że utrzymanie domu w czystości to wspólna odpowiedzialność każdego z domowników. Wygląda zatem na to, że pozostaje nam praca nad zmianą przekonań w rzeczywistość.

Więcej o:
Copyright © Agora SA