Storczyki przez wielu są uważane za jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Przybierają intensywne barwy i mają nieco egzotyczny wygląd, dzięki czemu potrafią stworzyć prawdziwą domową dżunglę. Naturalnie rosną w niemal każdym środowisku i na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, jednak największe zróżnicowanie gatunkowe występuje w Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Badacze nieustannie pracują w celu wyszukania nowych odmian, a jedną z ostatnich znaleziono właśnie na Madagaskarze.
Międzynarodowe grono naukowców opisało kilka dni temu nowy gatunek orchidei, nazwany Solenangis impraedicta. Jej kwiaty są smukłe, mają cytrynowo-żółty kolor, a pęd nektarowy jest bardzo długi w stosunku to reszty. Jak podano na Instagramie, jest on trzecim najdłuższym spośród wszystkich kwiatów. Choć ma bardzo intensywną barwę, nie trudno się dziwić, że do tej pory nikt jej nie odkrył. Rośnie w koronach drzew, przez co jest słabo widoczna. Budowa tego storczyka jest dość specyficzna. Z tego powodu z nektaru w kwiatach może korzystać tylko wybrany rodzaj motyli nocnych z gatunku Eumorpha typhon. Mają one bowiem długie trąbki, dzięki czemu bez problemu wydostają nektar z długiego i wąskiego kielicha, a następnie zapylają nim inne rośliny. Co ciekawe, Solenangis impraedicta to pierwsza od 1965 roku roślina, która jest przystosowana do pracy tylko z wybranym gatunkiem motyli.
Piękna roślina niestety nie jest bezpieczna w swoim naturalnym środowisku. Z powodu działalności człowieka tereny te są masowo wylesiane, a grunty dostosowuje się na potrzeby rolnictwa. Kolejnym zagrożeniem są pożary i przemysł wydobywczy. Choć naukowcy nie zdradzili, gdzie dokładnie znaleziono orchideę, wiadomo, że w okolicy jest bardzo rozwinięte górnictwo. Wydobywa się tam kobalt i nikiel, które służą m.in. w rozwoju branży elektromobilności. Firmy działające na tym obszarze mają jednak świadomość tego, jak wielkim zagrożeniem są dla lokalnej flory, dlatego - jak podaje news.mongabay.com - stworzono specjalny obszar o powierzchni 1 800 hektarów, który ma chronić lasy Madagaskaru.