To tutaj jest najczystsze powietrze na Ziemi. Oczyszczają je "dziwne chmury"

Temat szkodliwego smogu wciąż powraca, dlatego naukowcy stale poszukują miejsc, w których powietrze jest najczystsze. Jakie są ich najnowsze wnioski? Najlepiej jest nad jednym z oceanów. Tam na jakość powietrz wpływa nie tylko brak ludzi, ale także "dziwne" chmury.

Z jakością powietrza w Polsce bywa różnie, a w wielu regionach kraju wciąż notuje się coraz gorsze wyniki. Nie są to zbyt dobre prognozy na przyszłość, ponieważ smog może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka i być przyczyną wielu groźnych chorób. Właśnie dlatego naukowcy prowadzą różnego rodzaju analizy i stale poszukują miejsc, w których występuje najmniej zanieczyszczone powietrze. Tym razem skupiono się na Oceanie Południowym

Zobacz wideo Magdalena Biejat: Miasto musi wziąć odpowiedzialność za jakość powietrza

Gdzie jest najczystsze powietrze na Ziemi? Trzeba wybrać się na Antarktydę 

Jak podaje serwis Well, australijscy naukowcy z Uniwersytetu Monash przeprowadzili badania, które wskazały, że najczystsze powietrze na całym globie znajduje się nad Oceanem Południowym, w samym sercu Antarktydy. Eksperci wyniki swoich analiz opublikowali na łamach magazynu "Climate and Atmospheric Science", gdzie opisali dokładnie, co wpływa na taki stan rzeczy. Okazuje się, że za czystość powietrza w tym miejscu odpowiadają między innymi specyficzne chmury, które udało się zbadać dzięki nowoczesnej technologii. Niektóre z nich mają charakterystyczny kształt plastra miodu i są niezwykle istotne dla klimatu - odpowiadają za jego prawidłową regulację. Na czym polega ich wyjątkowość? Mogą być pełne lub puste, co ma wpływ na tamtejszą pogodę. 

Ocean Południowy: Tak czystego powietrza nie ma nigdzie indziej. Chmury to nie wszystko 

Naukowcy z Uniwersytetu Monash wykazali, że chmura o strukturze plastra miodu może być pełna lub pusta, a dla ogrzewania i chłodzenia Ziemi ważne jest utrzymanie równowagi właśnie między komórkami otwartymi i zamkniętymi. Te otwarte pozwalają na przepuszczanie dużej ilości światła słonecznego i generowanie obfitych opadów deszczu, natomiast pełne, czyli zamknięte, sprawiają, że zarówno opady, jak i ilość światła słonecznego są ograniczone. Według badaczy to właśnie intensywne opady deszczu mają ogromny wpływ na jakość powietrza. Unicestwiają cząsteczki aerozoli z powietrza, co wpływa na jego doskonałą jakość

Deszcz szoruje aerozole z nieba w taki sam sposób, jak pralka czyści ubrania 

- tłumaczą. Za świetną jakość powietrza nie odpowiada jedynie minimalna ilość tak zwanych aerozoli, ale także brak ludzi, którzy są mistrzami w wytwarzaniu zanieczyszczeń. Te powstają w głównej mierze poprzez wydobywanie się spalin oraz używanie różnego rodzaju środków chemicznych. 

Więcej o: