• Link został skopiowany

To dlatego z wiekiem stajemy się niżsi. Proces "kurczenia" rozpoczyna się wcześniej niż myślisz

Przyczyny zmniejszenia wzrostu to zarówno choroby, jak i naturalne procesy związane ze starzeniem się organizmu. Oznacza to, że wszyscy z wiekiem stajemy się nieco niżsi. Dlaczego tak się dzieje? Co się za tym kryje, o ile i kiedy możemy zmaleć?
W jakim wieku człowiek zaczyna się kurczyć? (zdj. ilustracyjne)
Fot. Halfpoint / iStock

Gdy w dzieciństwie odwiedzaliśmy dziadków, z pewnością nie raz słyszeliśmy "Jaki ty jesteś duży!" lub "Jak ty urosłaś!". Z czasem jednak nasz wzrost się zatrzymał, a babcia i dziadek mimo to z roku na rok wydają się być odrobinę niżsi. Wrażenie to nie jest wcale złudzeniem. Co więcej, w zależności od naszego wieku, my też mogliśmy zacząć już się kurczyć, choć początkowo przez dłuższy czas nie będzie to zauważalne. Jak dokładnie starzenie wpływa na ten aspekt naszego ciała?

Zobacz wideo Jak skutecznie aktywizować seniorów?

W jakim wieku człowiek zaczyna się kurczyć? Wielu z nas może być już niższych o kilka milimetrów

Według informacji udostępnionych przez Uniwersytet Arkansas dla Nauk Medycznych (UAMS) większość osób zaczyna tracić wzrost po 30. roku życia, przy czym z biegiem czasu proces staje się znacznie bardziej zauważalny. Niektórzy jako próg podają nawet 40 lat. Na kurczenie się wpływają przede wszystkim trzy elementy. Po pierwsze, krążki oddzielające kręgi kręgosłupa z wiekiem stają się mniej elastyczne i wytrzymałe, a ponadto tracą płyny. W związku z tym nieco się spłaszczają, co z kolei prowadzi do faktycznego skrócenia kręgosłupa. Ponadto spłaszczeniu ulegają również łuki stóp. Ostatni czynnik to utrata masy mięśniowej, co zazwyczaj prowadzi do gorszej postawy i tym samym przekłada się na nasz wzrost.

Należy przy tym pamiętać też o wpływie chorób, takich jak sarkopenia i osteoporoza. Pierwsza z nich charakteryzuje się spadkiem siły mięśniowej, a druga powoduje osłabienie kości mogące prowadzić do częstszych złamań. Obie choroby wiążą się ze znacznie większą utratą wzrostu i wymagają interwencji lekarza. Co jednak dokładnie oznacza "większa utrata"?

Ile człowiek maleje z wiekiem? Pamiętaj, że kurczenie się ma też swoje normy

Przeciętnie tracimy od 6,35 milimetra do 1,9 centymetra wzrostu w ciągu każdej dekady między 40. a 70. rokiem życia. Co ciekawe, pewną różnicę pod tym względem można zauważyć w zależności od płci. Mężczyźni w wieku 70 lat będą średnio niżsi o 3-3,81 centymetra, a kobiety aż o nieco ponad pięć centymetrów. Skąd ta różnica?

U mężczyzn jest to mniej widoczne, ponieważ ogólnie mają większą masę mięśniową, a ich kości są zwykle mocniejsze, dzięki czemu tracą mniej wzrostu

- wyjaśnia dr Roshini Raj, cytowana przez NBC News. Po 80. roku życia możemy stracić znowu około 2,5 centymetra, niezależnie od płci. Podane wartości uznawane są za naturalną zmianę. Jeżeli jednak skurczymy się bardziej, może to świadczyć o jednej ze wspomnianych chorób. Utrata od 2,5 do 5 centymetrów w ciągu roku to sygnał, że powinniśmy udać się do lekarza. Jednocześnie warto zaznaczyć, że naturalnego zmniejszenia się wzrostu też nie musimy wcale biernie akceptować. Wręcz przeciwnie, podjęcie odpowiednich kroków może mieć dobry wpływ na nasze ogólne zdrowie.

Jak zapobiec utracie wzrostu? Na to zwracaj uwagę, aby zachować postawę i zdrowie

Dr Howard E. LeWine wyjaśnia na łamach Harvard Health Publishing, że działania mające na celu ograniczenie utraty wzrostu z wiekiem są zbliżone do tych zalecanych przy osteoporozie. Należy zatem zadbać przede wszystkim o dietę, która powinna być bogata w wapń i witaminę D. Warto również wykonać badanie gęstości kości, które pozwoli ocenić, czy potrzebujemy dodatkowych leków. Ponadto ogromną rolę odgrywają codzienne ćwiczenia. Samo chodzenie może wiele zdziałać, a trening siłowy dodatkowo poprawia wytrzymałość kości. Bardzo ważna jest też prawidłowa postawa, o którą powinniśmy zadbać zwłaszcza wtedy, gdy mamy siedzącą pracę przy komputerze. Portal WebMB zwraca z kolei uwagę na to, aby ograniczyć negatywne nawyki, takie jak różnego rodzaju używki. Co prawda nie powodują one bezpośrednio osteoporozy czy utraty kości, ale pogarszają kondycję organizmu, a to z pewnością nie pomoże nam w walce z utratą wzrostu.

 
Więcej o: