Szkielet dinozaura sprzed ponad stu milionów lat może być twój. Ile jest wart? Tanio nie będzie

Gdzie można zobaczyć prawdziwe szkielety dinozaurów? Zazwyczaj w tym celu należy udać się do muzeum, ale tym razem jeden z okazów może trafić do czyjegoś domu. Co więcej, jest to największy i najbardziej kompletny szkielet stegozaura. Nie wszyscy jednak cieszą się, że trafił na sprzedaż.

Fascynacja dinozaurami towarzyszyła wielu osobom w dzieciństwie. W większości przypadków ich miejsce z czasem zastąpiły inne zainteresowania, ale niektórzy są wciąż gotowi zapłacić kolosalne pieniądze, aby mieć na własność szkielet prehistorycznego gada. W tym przypadku jest to stegozaur, który zyskał przydomek Apex. Jego sprzedaż stała się tematem gorących dyskusji.

Zobacz wideo Dinozaury mogły żyć 300 lat?! Mnóstwo ciekawostek o prehistorycznych gadach [Pracownia Bronka]

Ile jest wart szkielet dinozaura? Stegozaur Apex to okaz wyjątkowy pod wieloma względami

Stegozaury były czworonożnymi roślinożernymi gadami, osiągającymi wagę około 4,5 tony. Miały krótkie łapy, niewielką głowę usytuowaną, zaokrąglony grzbiet z charakterystycznymi płytami i ogon z kolcami. Jak donosi ABC News, kości tego konkretnego stegozaura zostały odkryte przez paleontologa Jasona Coppera na jego prywatnej działce w Kolorado w USA w 2023 roku. Po złożeniu okazało się, że szkielet ma ponad trzy metry wysokości i ponad sześć metrów długości. Odnaleziono w sumie 247 kości, co oznacza, że Apex jest zarówno największym, jak i najbardziej kompletnym z odnalezionych dotąd szkieletów stegozaurów. Co ciekawe, BBC podkreśla dodatkowo, że u gada zaobserwowano ślady zapalenia stawów. Przypadłość ta dotyka ludzi i zwierzęta w starszym wieku, co sugeruje, że Apex miał za sobą długie życie. Przyjmuje się, że żył od 146 milionów do 161 milionów lat temu.

Stegozaur Apex zostanie wystawiony na sprzedaż już 17 lipca 2024 roku przez dom aukcyjny Sotheby’s, podczas wydarzenia Geek Week w Nowym Jorku. Jest to coroczna okazja do nabycia ciekawych przedmiotów związanych z nauką. Tegoroczna edycja z pewnością zapisze się w pamięci wielu osób właśnie dzięki szkieletowi dinozaura. Specjaliści przewidują, że gad osiągnie cenę 4-6 milionów dolarów, czyli od około 15,8 miliona do 23,7 miliona złotych. Choć sam dom aukcyjny podchodzi do tego bardzo entuzjastycznie, podobnie jak znalazca szkieletu, to niektórzy są wręcz rozczarowani takim obrotem spraw.

Dinozaur na sprzedaż stał się źródłem kontrowersji. Naukowcy nie kryją, co sądzą na ten temat

Szkielety stegozaurów są znajdowane znacznie rzadziej niż inne gatunki dinozaurów, takie jak np. tyranozaur czy triceratops. Jeszcze bardziej niezwykłą okoliczność stanowi odkrycie niemal kompletnego okazu. To właśnie na te argumenty zwracają uwagę naukowcy twierdzący, że Apex nie powinien trafić w prywatne ręce. Wśród nich jest profesor paleontologii Steve Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu.

Jeśli to, co mówi dom aukcyjny, jest prawdą, a to, co widzę na tych zdjęciach, jest autentyczne, to ten szkielet naprawdę powinien znaleźć się w muzeum, gdzie może być konserwowany, badany przez naukowców i wystawiany, aby inspirować ludzi ze wszystkich środowisk. To wielka szkoda, że taka skamielina, która mogłaby edukować i wzbudzać ciekawość wielu osób, ma po prostu zniknąć w rezydencji oligarchy

- stwierdził Brusatte, cytowany przez CNN.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy uważasz, że szkielety dinozaurów powinny być wystawiane na sprzedaż dla prywatnych nabywców?
Więcej o:
Copyright © Agora SA