Najdziwniejsze stwory w ocenach. Ryba z "ludzkimi zębami" i 20-kilogramowy krab to dopiero początek

Ryby z głębin oceanu są fascynującymi stworzeniami ze względu na swoje środowisko życia. Mogą jednak też przerażać, podobnie jak niektóre inne gatunki żyjące głęboko pod powierzchnią wód. Mimo to warto przyjrzeć im się bliżej, zwłaszcza w Światowy Dzień Oceanów, który obchodzimy 8 czerwca.

Światowy Dzień Oceanów to coroczna międzynarodowa okazja, aby przypomnieć, jak ważne dla naszej planety są oceany. Ich ochrona wpływa jednak nie tylko na nas, lecz także zwierzęta żyjące w ich wodach. O ile niektóre można uznać za urokliwe w swojej brzydocie, to inne przyprawiają o gęsią skórkę. Mimo to trudno zaprzeczyć, że są niezwykle ciekawe.

Zobacz wideo Zmieniamy klimat, a zwierzęta pod wodą nie mają gdzie uciec

Jakie jest najbrzydsze zwierzę na świecie? W głębiach oceanów skrywa się wielu kandydatów do tytułu

Zestawienia najciekawszych - a zarazem najbrzydszych - stworzeń głębinowych musi zacząć się od słynnej już osobliwości, jaką jest blobfish, czyli ryba z gatunku psychrolutes marcidus. Jak przypomina noizz.pl, w 2013 roku blobfish wygrał konkurs organizowany przez stowarzyszenie Ugly Animal Preservation Society na najbrzydsze zwierzę świata i tym samym stał się bohaterem memów. Ryba ta żyje w wodach Oceanu Indyjskiego oraz Pacyfiku na głębokościach od 600 do 1200 metrów. Co ciekawe, w swoim naturalnym środowisku wygląda zupełnie inaczej niż na powierzchni. Jej kości są bardzo miękkie, a ciało zwiotczałe, co doskonale sprawdza się w głębinach przy bardzo wysokim ciśnieniu. Słynna różowa "twarz z wielkim nosem" jest w rzeczywistości rezultatem uszkodzenia tkanek powstałym wskutek gwałtownego wyciągnięcia z wody.

Do nie najpiękniejszych ryb należą również żabnicokształtne. Samice tych ryb mają na pysku charakterystyczną "wędkę ze światełkiem". Portal montereybayaquarium.org wyjaśnia, że tak naprawdę jest to przekształcona płetwa, na końcu której znajduje się niewielki organ zawierający bakterie produkujące światło. W ten sposób ryby wabią swoje ofiary. Jednym z ciekawszych gatunków z tej rodziny jest żabnica Shaefera, znana też jako gęsioryba (ang. goosefish). Wyróżnia się tym, że potrafi "chodzić" na płetwach.

Jakie zwierzęta są straszne? Wiele morskich istot może przerazić niejedną osobę

Stworzenia głębinowe potrafią czasem również przerażać, czego przykładem jest japoński krab pacyficzny (macrocheira kaempferi), w języku angielskim znany jako japanese spider crab. Żyje na dnie Oceanu Spokojnego, niedaleko wschodniej strony Archipelagu Japońskiego, przeważnie na głębokościach od 200 do 300 metrów. Według informacji udostępnionych przez National Geographic, jest to największy stawonóg na świecie. Jego odnóża mogą mieć ponad trzy metry rozpiętości, a długość głowotułowia to około 40 centymetrów. Waga z kolei może wynosić około 20 kilogramów.

 

Na koniec warto wspomnieć o osobniku, który z powodzeniem mógłby pojawić się w horrorze. Promachoteuthis sulcus to gatunek kałamarnicy, która w otworze gębowym ma coś, co do złudzenia przypomina ludzkie zęby. Portal medium.com wyjaśnia, że nie są to usta, a wargi. Naukowcy nie są pewni, jaka jest ich funkcja, ponieważ schwytano dotąd tylko jednego przedstawiciela tego gatunku. Dokonał tego niemiecki statek badawczy na głębokości około 1829 metrów w wodach południowego Oceanu Atlantyckiego.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Które stworzenie jest według ciebie najciekawsze?
Więcej o:
Copyright © Agora SA