Polscy archeolodzy dokonali "rewolucyjnego" odkrycia. Artefakty pochodzą z III wieku przed naszą erą

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego dokonali niezwykłego odkrycia. Na dnie jednego z jezior na Kujawach znaleźli pierwsze rytualne stanowisko Celtów w Polsce. Przedmioty złożone w ofierze pochodzą z III wieku przed naszą erą, a to oznacza gigantyczny przełom. Wcześniej sugerowano się zupełnie inną datą.

Nurkujący w kujawskich jeziorach archeolodzy znaleźli liczne pozostałości po Celtach, którzy - jak uważano do tej pory - mieli zamieszkiwać te tereny w I wieku p.n.e. Wyłowiono z wody między innymi sierpy, fragmenty żelaznych pochew mieczy oraz pasów łańcuchowych. Jak informuje dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Bartosz Kontny, jest to "pierwsze rytualne stanowisko jeziorne Celtów na ziemiach dzisiejszej Polski".

Zobacz wideo Nowe odkrycie w Belgradzie. Archeolodzy znaleźli fragment rzymskiego akweduktu

Uniwersytet Warszawski zmienia bieg historii. Archeolodzy odkryli rytualne stanowisko jeziorne Celtów

Odkrycie archeologów jest również "rewolucyjne", ponieważ do tej pory twierdzono, że Celtowie pojawili się tak daleko na północy dopiero w I wieku p.n.e. Znalezione przedmioty wskazują jednak na to, że umieszczono je w jeziorze już w III wieku p.n.e. W tym miejscu warto wyjaśnić, że Celtowie słynęli ze składania ofiar w wodzie, rozpadlinach skalnych czy trudno dostępnych miejscach w górach. Składowali tam broń, kowalskie, ciesielskie, kuchenne i w ten sposób przekazywali je bóstwom, w które wówczas wierzyli. 

Nasze odkrycie wpisuje się w zestaw takich właśnie, składanych w ofierze, znalezisk

- zapewnia prof. Bartosz Kontny. Badania na terenie jednego z jezior na Kujawach miały miejsce w kwietniu 2024 roku i choć odkrycia są niezwykle istotne dla polskiej historii, archeolodzy z UW nie zdradzili dokładnej lokalizacji. Jaki jest powód takiej decyzji? Obawiają się, że miejsce może zostać odwiedzone przez złodziei, którzy odbiorą im możliwość dokładnej analizy rytualnego stanowiska Celtów.

Takiego odkrycia jeszcze nie było. Na Kujawach archeolodzy znaleźli ślad ludności, której miało tam nie być

Jak czytamy na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego Celtowie to lud indoeuropejski, który zamieszkiwał również ziemie dzisiejszej Polski.

Do niedawna sądzono, że ich siedziby rozciągały się od Anglii po Kotlinę Karpacką, od południowej Francji, Półwyspu Iberyjskiego i północnej Italii po Śląsk, Małopolskę i dorzecze Sanu. Dekadę temu dowiedziono, że Celtowie żyli również na Kujawach 

- wyjaśniają eksperci. Natomiast według serwisu National Geographic, na terenie jednego z kujawskich jezior naukowcy nie pojawili się przypadkowo. Wszystko dlatego, że w zbiorach bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych zauważono miecz, który został przekazany placówce wiele lat wcześniej. Eksponat przykuł uwagę archeologów, a znalazca oraz pracownicy muzeum wskazali miejsce, gdzie niegdyś miał zostać odnaleziony. W ten sposób skupiono się na jeziorze, z którego później wydobyto aż kilkanaście przedmiotów wykonanych przez celtyckich kowali

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Czy wiedziałeś/aś wcześniej o istnieniu Celtów?
Więcej o:
Copyright © Agora SA