To zaskoczyło nawet archeologów. "Odkrycie tak cennego znaleziska jest bardzo rzadkie"

Archeolodzy z Uniwersytetu Michigan dokonali sensacyjnego odkrycia w starożytnym greckim mieście Notion, położonym na terenie dzisiejszej Turcji. Podczas wykopalisk natrafili na skarb ukryty tam od wieków. Znalezisko, które może rzucić nowe światło na historię regionu, okazało się niespodzianką nawet dla samych badaczy.

W trakcie badań archeologicznych w Notion starożytnym mieście znajdującym się na terenie dzisiejszej Turcji, naukowcy z Uniwersytetu Michigan dokonali niezwykłego odkrycia. Podczas oględzin dziedzińca domu z III wieku p.n.e. natrafili na pozostałości jeszcze starszej konstrukcji. Pod tymi ruinami odkryli garnek pełen złotych perskich monet, pozostawiony tam prawdopodobnie przez żołnierza, który z jakiegoś powodu nigdy nie wrócił, by odebrać swoje oszczędności. Odkrycie to rzuca nowe światło na burzliwą historię regionu i żyjących tam ludzi sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Zobacz wideo Nowe odkrycie w Belgradzie. Archeolodzy znaleźli fragment rzymskiego akweduktu

Prawdziwy skarb odkryty w Notion. Garnek złotych monet pod ruinami 

Zgodnie z komunikatem Uniwersytetu Michigan, garnek złotych monet został odkryty przez Notion Archaeological Project, przedsięwzięcie prowadzone przez archeologa z University of Michigan i profesora starożytnej sztuki i archeologii śródziemnomorskiej Christophera Ratté. Znalezisko okazało się starsze od domu, którego było częścią. Datowane jest ono bowiem na V wiek p.n.e. Monety, znane jako dariki, były perską walutą, najprawdopodobniej produkowaną w Sardes – mieście położonym o 60 mil (około 100 kilometrów) na północny wschód od Notion. Używano ich głównie do wypłacania żołdu żołnierzom.

Monety zostały zakopane w rogu starszego budynku. Tak naprawdę to nie szukaliśmy garnka złota

– powiedział Christopher Ratté, w rozmowie z Franzem Lidzem z "New York Timesa". 

Notion przez wieki było areną licznych konfliktów wojskowych, gdzie wpływy przechodziły to w ręce Greków, to Persów. W okresie między 430 a 427 p.n.e. władzę w mieście przejęli sympatycy Persji, wspomagani przez "greckich i barbarzyńskich" najemników. Jednak w 427 p.n.e. generał ateński podjął śmiałą kampanię, mającą na celu odzyskanie kontroli nad regionem. Christopher Ratté uważa, że to właśnie te wydarzenia spowodowały, że monety zostały zakopane i nikt ich nie odebrał. 

Odkrycie tak cennego znaleziska w kontrolowanych wykopaliskach archeologicznych jest bardzo rzadkie. Nikt nigdy nie zakopuje skarbu monet, zwłaszcza monet z metali szlachetnych, bez zamiaru jego odzyskania. Tak więc tylko najpoważniejsze nieszczęście może wytłumaczyć zachowanie takiego skarbu

- mówi Ratté, cytowany przez smithsonianmag.com.

Profesor zwraca uwagę, że znaleziony skarb może być powiązany z różnymi historycznymi konfliktami. Jednakże sugerowanie bezpośredniego związku między militarnymi starciami a ukryciem skarbu to tylko jedna z możliwych interpretacji wydarzeń.

Możliwe, że znalezisko nie było związane z żadnym z tych dramatycznych wydarzeń, lecz stanowiło po prostu oszczędności weterana-żołnierza najemnego, który w tamtych czasach i miejscu mógł zarobić dużo pieniędzy, jeśli był gotów ryzykować życie dla najwyższej stawki

- mówi Christopher Ratté.

Nowe wykopaliska w Notion. Znajdą więcej skarbów?

Naukowcy rozpoczęli nowe wykopaliska w Notion, mając nadzieję, że kolejne znaleziska pozwolą lepiej zrozumieć kontekst odkrytego skarbu. Tymczasem złote monety analizują badacze z Muzeum Archeologicznego w Efezie w Turcji. Andrew Meadows, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, który nie uczestniczył w wykopaliskach, podkreśla w rozmowie z "Times", że nowo odkryte monety są niezwykle rzadkie.

To odkrycie ma ogromne znaczenie. Kontekst archeologiczny tego skarbu pomoże nam dokładniej ustalić chronologię złotych monet z okresu Achemenidów

- mówi Andrew Meadows.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.