Tego nie możesz przegapić. Pierwsze takie zjawisko na niebie od 27 lat. Będzie widoczne w Europie

Miłośnicy astronomii mieli ostatnio rzadką okazję do obserwacji maksimum roju meteorów Perseidów, towarzyszących im zórz polarnych oraz bliskiego spotkania Jowisza i Marsa. Te niezwykłe zdarzenia stanowiły jednak jedynie wstęp do kolejnego spektakularnego wydarzenia - zaćmienia Słońca w 2026 rok.

Następne wielkie zjawisko, na które warto zwrócić uwagę, to zaćmienie Słońca, do którego dojdzie 12 sierpnia 2026 roku. W Polsce niestety będziemy je obserwować jako zaćmienie częściowe. Choć tarcza słoneczna zostanie przesłonięta w ponad 80 procentach, to nie wywoła spektakularnego spadku jasności. Osoby zainteresowane pełnym doświadczeniem powinny rozważyć podróż na Islandię lub do Hiszpanii. Po raz pierwszy od 27 lat całkowite zaćmienie będzie widoczne w całości na terenie Europy.

Zobacz wideo Amerykanie oszaleli! Całkowite zaćmienie słońca

Spektakularne zaćmienie słońca za dwa lata. Perseidy 2024 już za nami, czekamy na nowe

Tym, co sprawia, że sierpień 2026 roku ma być wyjątkowy, jest nie tylko zaćmienie Słońca, ale również maksimum roju Perseidów, które nastąpi tuż po nim. Co więcej, meteoryty będziemy mogli obserwować całą noc, a wszystko dlatego, że Księżyc znajdzie się w nowiu. Dodatkowo, w tych dniach Wenus pozycjonuje się daleko na wschodzie od Słońca, co pozwoli zobaczyć tę planetę zarówno w trakcie zaćmienia, jak i po jego zakończeniu. Niestety, obserwacja Drogi Mlecznej w tym czasie nie będzie możliwa z powodu zbyt dużego światła słonecznego. Możliwe za to, że dostrzeżemy zorze polarne, o ile oczywiście pojawią się one w trakcie zaćmienia.

Zaćmienie Słońca: Dlaczego warto już teraz planować obserwacje?

O ile Perseidy można podziwiać niemal z każdego miejsca na północnej półkuli, z niewielką różnicą w wysokości radiantu (określonego punktu na niebie) to do całkowitego zaćmienia Słońca dojdzie późnym popołudniem, gdy będzie już ono nisko na horyzoncie. Z jednej strony oferuje to możliwość zobaczenia niezwykle efektownego, złocistego zaćmienia, z drugiej zaś – każde drzewo, budynek czy odległe góry mogą stanowić przeszkodę. Szczególnie ostrożnie należy planować obserwacje z Hiszpanii, gdzie Słońce podczas maksymalnej fazy zaćmienia osiągnie wysokość około 12 stopni na północnym zachodzie kraju. W Burgos będzie to już 8 stopni, a na Majorce zaledwie około 3 stopnie nad horyzontem. Warto więc uwzględnić lokalne ukształtowania terenu, by nie przegapić tego fascynującego zjawiska. W Islandii sytuacja jest korzystniejsza – tam Słońce podczas zaćmienia znajdzie się wyżej nad horyzontem. Na przykład w Reykjaviku będzie to około 25 stopni. Warto wspomnieć, że ostatnie całkowite zaćmienie słońca w Europie miało miejsce 11 sierpnia 1999 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.