Choć Joannę d'Arc możemy zobaczyć na obrazach, nigdy wcześniej nie wiedzieliśmy, jak mogłaby prezentować się naprawdę. Podobnie jest z Vincentem van Goghiem, którego możemy jedynie wyobrazić sobie na podstawie autoportretów, gdyż nienawidził być fotografowanym w dorosłości. Teraz wszystko się zmieniło dzięki niezwykłym narzędziom AI.
Dzięki użyciu narzędzi AI coraz więcej rzeczy jest dla nas możliwych. Już nie tylko generowanie tekstu, czy zdjęć, ale również bardzo realistycznie wyglądających nagrań wideo. Trend, który zyskuje ostatnio na popularności, pokazuje różne historyczne postaci, ożywione tak, jak mogłyby wyglądać naprawdę. Szczególną sławę zyskało na Instagramie konto o nazwie @angelsphoto99, na którym twórca ukazuje znane osobistości, wywołując naprawdę piorunujące wrażenie.
Na profilu pojawiło się wideo, na którym możemy zobaczyć między innymi Vincenta van Gogha, Jane Austen, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Leonarda da Vinci, czy Joannę d'Arc. Wszyscy wymienieni zostali wygenerowani na podstawie popularnych szkiców i obrazów, a wyglądają jak żywi. Sztuczna Inteligencja zanimowała również popularne postaci ze starych zdjęć. Internauci przyglądali się Nikoli Tesli czy Abrahamowi Lincolnowi. Dzięki najnowszej technologii odtworzenie wizerunku kogokolwiek staje się dziecinnie proste i dostępne praktycznie dla każdego. AI ma jednak swoje mroczne strony.
Internauci byli zachwyceni pomysłem twórcy i z zaciekawieniem oglądali, jak piękna Kleopatra uśmiecha się na nagraniu stworzonym na podstawie... sarkofagu. Brzmi to niesamowicie, ale wygląda jeszcze lepiej. Niestety, jak każda zaawansowana technologia, tak i sztuczna inteligencja ma swoje minusy. Przeogromne narzędzie w rękach nieodpowiednich osób może zamienić się w coś niezwykle niebezpiecznego. Już teraz sporo mówi się o materiałach "deepfake", które coraz trudniej odróżnić od rzeczywistych filmów. W ten sposób można oszukać wiele osób, wmawiając im, że były w różnych miejscach, z konkretnymi ludźmi. Nie trzeba długo się zastanawiać, by uświadomić sobie do jakich nadużyć, kłamstw, wyłudzeń i zastraszeń może dojść w najbliższym czasie. Warto więc podziwiać najnowsze osiągnięcia AI, ale robić to z pewnym dystansem. Obecnie niezwykle łatwo jest stworzyć coś, co do złudzenia będzie przypominało rzeczywiste zdjęcia lub nagrania. Dlatego też trzeba być czujnym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.