Morza i oceany nieustannie zaskakują badaczy, którzy utwierdzają się w tym, że wiele jest wciąż do odkrycia. Każda nowa informacja stanowi jednak ważny krok na drodze do zrozumienia morskiego życia. W tym przypadku jest to ryba znaleziona w obszarze dna Oceanu Spokojnego u wschodniego wybrzeża Wyspy Południowej w Nowej Zelandii znanym jako Grzbiet Chatham. Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Krajowego Instytutu Badań Wody i Atmosfery (NIWA), a poinformowali o nim we wtorek 17 września 2024 roku.
"Rekiny widma" (ang. ghost sharks), czyli Chimaeras, są znane naukowcom nie od dziś. Jak wyjaśnia NBC News, to ryby chrzęstnoszkieletowe, których szkielet składa się głównie z chrząstki. Są blisko spokrewnione z rekinami i płaszczkami. Zazwyczaj żyją na dużych głębokościach sięgających nawet 2600 metrów, gdzie żywią się skorupiakami (takimi jak krewetki) i mięczakami. Niestety takie środowisko sprawia, że trudno je badać, w związku z czym niewiele wiadomo na temat ich biologii (np. długości życia), liczebności populacji czy wpływie na ekosystem. Trudno zatem stwierdzić też, czy wymagają ochrony. Niemniej czyni to niedawne odkrycie jeszcze bardziej ekscytującym. Nowy gatunek otrzymał nazwę Harriotta avia. Czym dokładnie się wyróżnia? Początkowo badacze podejrzewali, że Harriotta avia jest częścią gatunku występującego na całym świecie, jednak dalsze badania wykazały pewne różnice genetyczne i morfologiczne.
Naukowcy tłumaczą, że Harriotta avia różni się od swoich kuzynów m.in. brakiem łusek, ale to nie wszystko.
Harriotta avia jest wyjątkowa ze względu na wydłużony, wąski i zagłębiony pysk; długi, smukły tułów; duże oczy i bardzo długie, szerokie płetwy piersiowe. Ma piękny czekoladowobrązowy kolor
- oznajmiła dr Brit Finucci, członkini zespołu badawczego z NIWA, w oświadczeniu przytaczanym przez CNN. Ich pysk jest szczególnie fascynujący, ponieważ może stanowić aż połowę długości ryby. Co ciekawe, to właśnie dr Finucci odpowiada za nazwę nowego gatunku, która nawiązuje do jej babci.
Avia po łacinie oznacza babcię. Chciałam w ten sposób się do niej odnieść, ponieważ z dumą wspierała mnie w mojej karierze naukowej
- wyjaśniła cytowana przez BBC naukowczyni. Jednocześnie zauważa, że "rekiny widma" są dość wiekowymi stworzeniami, więc poniekąd można je uznać za "babcie i dziadków" wszystkich ryb. Warto dodać, że w lutym 2022 roku dr Finucci uczestniczyła również w wyprawie, podczas której odkryto młodego "rekina widmo" zaraz po wykluciu się z jaja. Tamta sytuacja także wywołała sporo emocji, ponieważ większość dotychczasowej wiedzy na temat tych ryb pochodziła z badań dorosłych osobników.
Dr Finucci stwierdziła w rozmowie z NBC News, że "rekiny widma" zawsze ją zaskakują, ale dzięki podobnym odkryciom być może coraz częściej będzie towarzyszyć temu zrozumienie. Ponadto możliwe będzie podjęcie odpowiednich kroków w celu ewentualnej ochrony tych niezwykłych morskich stworzeń. Artykuł poświęcony Harriotta avia został opublikowany w "Environmental Biology of Fishes" i jest dostępny pod tym linkiem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.