Niecodzienna współpraca pszczół wprawia w osłupienie. Są tak pracowite, że nawet odkręcają butelkę

Pszczoły to owady zapylające, które pełnią niezwykle ważną rolę w przyrodzie. Nie jest to jednak jedyny fascynujący fakt o tych niewielkich istotach. Okazuje się bowiem, że są one też zaskakująco inteligentne, a potwierdzają to zarówno badania naukowe jak i wiralowe nagrania w internecie.

Inteligencja zwierząt często zadziwia, imponującymi zdolnościami poznawczymi mogą popisać się między innymi pszczoły. Owady te najwyraźniej na tyle lubią słodkie napoje gazowane, że są w stanie odkręcić butelkę.

Pszczoły odkręcają butelkę z napojem. To nagranie wprawia w osłupienie

Wspomniane nagranie z pszczołami odkręcającymi butelkę wywołało duże poruszenie. Według informacji zamieszczonych w opisie na kanale ViralHog na YouTubie, do tej nietypowej sytuacji doszło dokładnie 17 maja 2021 roku w Sao Paulo w Brazylii. Filmik nakręciła pracownica w czasie przerwy obiadowej. W pewnym momencie kobieta zauważyła, że dwie pszczoły zaczęły dobierać się do pozostawionej przez nią butelki Fanty. Nie wiadomo, jak mocno była zakręcona wcześniej, ale owady we współpracy wyraźnie dokonują obrotu nakrętki i w końcu ją zrzucają.

Jest to dość zaskakujące, biorąc pod uwagę wcześniejsze założenia o tych zwierzętach. Jak zauważa portal Science Alert, Karl von Frisch był przekonany, że wielkość mózgu zwierząt ma ogromne znaczenie dla ich zdolności myślenia. Jest to o tyle ciekawe, że von Frisch w 1973 roku otrzymał Nagrodę Nobla za szczegółowy opis sposobu komunikowania się pszczół. Według niego było to jednak oparte w pełni na instynkcie. Przy takim założeniu sytuacja z butelką staje się jeszcze bardziej intrygująca, gdyż w przyrodzie pszczoły nie mają raczej do czynienia z podobnymi wyzwaniami. Jak zatem to wyjaśnić? Współcześni naukowcy udowadniają, że w zachowaniu pszczół jest więcej myślenia, niż von Frisch mógł kiedykolwiek przypuszczać.

 

Czy pszczoła jest inteligentna? Badania naukowe przynoszą zaskakujące rezultaty

Science Alert podkreśla, że kluczowe dla inteligencji pszczół są połączenia neuronowe. Pojedyncza komórka nerwowa w niewielkim mózgu tego owada może czasami kontaktować się nawet ze 100 tysiącami innych komórek. Już w badaniach z 2004 roku potwierdzono, że pszczoły zapamiętują i rozpoznają ludzkie twarze. Nieco nowsze badania z 2017 roku potwierdzają, że są w stanie nauczyć się używać narzędzi w celu osiągnięcia określonego celu. Z kolei badania z 2019 roku dowodzą, że radzą sobie z problemami matematycznymi w postaci dodawania i odejmowania, przy czym były one reprezentowane kolorem niebieskim i żółtym. W świetle tych informacji trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że pszczoły opierają się wyłącznie na instynkcie. Można uznać to za dodatkowy argument za tym, aby chronić naszych małych zapylaczy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: