• Link został skopiowany

Odkryto najstarszą roślinę drzewiastą w Europie. Niewielki krzew rósł już w starożytności

Zespół badaczy odkrył niedawno najstarszą roślinę drzewiastą w Europie. Okazało się, że to wcale nie drzewo, a niepozorny jałowiec pospolity, będący zarazem najstarszym krzewem na świecie. Odkrycie to jest tym bardziej imponujące, że roślina rośnie w Laponii, gdzie panują wyjątkowo trudne warunki.
Jałowiec pospolity w Laponii. Najstarsza roślina drzewiasta w Europie i najstarszy krzew na świecie (zdj. ilustracyjne)
Fot. Instagram @earthdotcom

Długowieczność w świecie flory jest znacznie powszechniejsza, niż w przypadku fauny. Drzewa osiągające setki lat nie są rzadkością. Okazuje się jednak, że krzewy również mogą być świadkami wyjątkowo długiej historii, co potwierdza odkrycie międzynarodowego zespołu badawczego koordynowanego przez Uniwersytet w Padwie we Włoszech. Tytuł rekordzisty pod tym względem zdobył jałowiec pospolity.

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

Najstarsza roślina drzewiasta w Europie zaskoczyła badaczy. Jałowiec pospolity przetrwał setki lat w trudnych warunkach

Badania wspomnianego zespołu badaczy wykazały, że jałowiec pospolity rosnący w Laponii w Finlandii to "najstarszy nieklonalny gatunek drzewiasty w biomie tundry i na kontynencie europejskim". Jak wyjaśnia portal National Forest Foundation, określenie "nieklonalny" oznacza organizmy, które nie rozmnażają się poprzez klonowanie, w związku z czym ich pień ma taki sam wiek, jak korzenie. Uniwersytet w Padwie poinformował na swojej oficjalnej stronie, że jałowiec-rekordzista ma pień o wysokości nieprzekraczającej 10 centymetrów i liczy sobie aż 1647 lat. Czyni go to o ponad czterysta lat starszym niż najstarsze drzewa zarejestrowane w Europie. Oznacza to także, że roślina jest najstarszym krzewem na świecie.

Zobacz też: Odkryli nowego skorupiaka. Wyglądał jak Lord Vader z "Gwiezdnych Wojen"

Jałowiec pospolity to niezwykle powszechna roślina. Wykorzystuje się go jako przyprawę w kuchni oraz składnik ginu. Co więcej, można go spotkać w najróżniejszych zakątkach świata.

Jest to niezwykle eklektyczny gatunek, zdolny do tolerowania wysokich temperatur i suszy na piaszczystych wydmach, lub odwrotnie, mroźnych środowisk w pobliżu lodowców

- wyjaśnia kierujący badaniami Marco Carrera, profesor na Wydziale Ziemi, Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu w Padwie, cytowany w komunikacie uczelni. Wyjątkowa wytrzymałość jałowca jest zresztą ważnym elementem tego odkrycia.

Najstarszy krzew na świecie dostarczy badaczom ważnych informacji. Zrozumienie przeszłości może być kluczowe dla przyszłości

Życie roślin na obszarach takich jak Laponia nie jest łatwe, ale stanowi też wyzwanie dla badaczy próbujących poznać to środowisko. Chodzi tu przede wszystkim o brak drzew. Jałowiec pospolity okazał się jednak tego rozwiązaniem. Umożliwił bowiem przeprowadzenie badań dendrochronologicznych, czyli badań rocznych słojów roślin zdrewniałych. Portal earth.com podkreśla, że dendrochronologia pomaga ustalić przeszłe wahania temperatury, wzorce opadów i ekstremalne zdarzenia na danym obszarze. To z kolei może być kluczowe dla zrozumienia, jakie wyzwania czekają inne gatunki roślin w obliczu zmian klimatycznych i pozwoli zaplanować działania mające na celu zachowanie bioróżnorodności.

Pełny artykuł na temat jałowca w Laponii został opublikowany w czasopiśmie "Ecology" Amerykańskiego Towarzystwa Ekologicznego i jest dostępny pod tym linkiem.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: