Choć matematyka jest królową nauk, to nie wszyscy uczniowie za nią przepadają. Aaryan Shukla jednak zdecydowanie się do nich nie zalicza. Nastolatek szczególnie upodobał sobie obliczenia w pamięci na dużych liczbach. Niecodzienny talent 14-latka z Maharasztry w Indiach zapewnił mu wpis w Księdze Rekordów Guinnessa i to z aż sześcioma tytułami. Tym samym zyskał przydomek "ludzki kalkulator".
Aaryan Shukla pobił swój pierwszy matematyczny rekord 29 lutego 2024 roku na planie programu "Lo Show Dei Record" w Mediolanie. Udało mu się wówczas poprawnie dodać w pamięci 50 pięciocyfrowych liczb, a zajęło mu to zaledwie 25,19 sekundy. Tym razem przedsiębiorstwo Guinness zaprosiło Aaryana do Dubaju, aby sprawdzić, na jakim poziomie są jego zdolności po niecałym roku ćwiczeń. Jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu na stronie Księgi Rekordów Guinnessa, nastolatek w ciągu jednego dnia pobił aż sześć następujących rekordów:
Zobacz też: Najdłuższej książki na świecie nawet nie da się przeczytać. Waży 17 kilogramów
Przy okazji tego osiągnięcia udało się także ustalić więcej informacji na temat życia codziennego młodego geniusza. Jak więc to wszystko się zaczęło?
Mama Aaryana przyznaje, że chłopiec lubił liczby już od najmłodszych lat, zarówno podczas nauki, jak i zabawy. Swoją przygodę z obliczeniami w pamięci zaczął w wieku sześciu lat. Widząc ogromne zamiłowanie syna do tego zajęcia, rodzice zaczęli szukać więcej informacji temat potencjalnego rozwoju w tym kierunku. Dzięki ich zaangażowaniu ośmioletni Aaryan wziął udział w swoich pierwszych międzynarodowych zawodach, które wygrał. Został wtedy mistrzem świata w tej dziedzinie i jednym z członków zarządu Global Mental Calculators Association (GMCA). Aaryan twierdzi, że obliczenia są dla niego bardzo naturalnym procesem.
Wiele rzeczy w obliczeniach mentalnych dzieje się w ułamku sekundy, więc nie potrafię powiedzieć, co dzieje się w mojej głowie, […] robię to po prostu naturalnie. Zasadniczo jest to tak szybkie, że nie można myśleć, trzeba po prostu wykonać obliczenia
- wyjaśniał podczas rozmowy po pobiciu ostatnich rekordów. Mimo to codzienne ćwiczenia również odgrywają tu dużą rolę i zajmują mu około pięciu do sześciu godzin. W zachowaniu spokoju i koncentracji pomaga mu joga, a ponadto w wolnym czasie chętnie czyta książki (zwłaszcza przygodowe i kryminalne), a także gra w gry wideo i krykieta.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.